Artritis karakteriše hronična upala zglobova, koja dovodi do boli, ukočenosti i oslabljene pokretljivosti zglobova. Artritis zahteva sveobuhvatan pristup lečenju, koji doseže dalje od fizičkih simptoma. Kreiranje plana lečenja može da poboljša način i kvalitet života.

Da li to znači da su potrebne promene na više nivoa? U većini slučajeva da! Promenom navika, drugačijim životnim stilom i dodatnom pažnjom na svakodnevne rituale, pacijenti uspevaju da svoj život učine lakšim i ugodnijim.

U ovom blogu, istražićemo kakvi sve planovi lečenja postoje i šta je ono što najviše doprinosi u lečenju artritisa.

lečenje artritisa

Artritis i njegov uticaj na svakodnevnicu

Artritis direktno utiče na fizičko, ali i mentalno stanje kod pacijenata. Potreban je sveobuhvatan pristup lečenju, koji će ujedno da pacijenta oslobodi od konstantnog bola, ali i da uspori oštećenje ostalih organa. Cilj šireg spektra delovanja jeste da svakodnevnica bude kvalitetnija i lakša, a da osobe sa artritisom povrate svoju funkciju.


Smanjenje bola
kod artritisa je prva stavka kojom se bave i pacijenti i njihovi lekari. To je osnov od kog se počinje. Nije svaki oblik artritisa isti. Pod artritisom spada preko 100 različitih stanja koji imaju uticaj na zglobove, na tkiva oko zglobova i vezivna tkiva. Najčešći oblici artritisa jesu osteoartoza i reumatoidni artritis. Uticaj na svakodnevnicu je neosporiv, ali postoje određeni planovi lečenja koji će doprineti boljitku.

Medikamenti, obavezna terapija

Kod lečenja artritisa, lekovi koji su prepisani od strane vašeg lekara mogu da budu spasonosni. Pacijenti koriste i lekove za ublažavanje bolova bez recepta, lekove protiv upale, kao i specijalne antireumatske tablete koji imaju za cilj da uspore progresivno napredovanje artritisa.

Potrebno je pronaći idealnu kombinaciju lekova, zato su konsultacije sa lekarom obavezne, kao i konstantno praćenje stanja artritisa.

Vežbe i fizikalna terapija

Iako se dugo smatralo da osobe sa artritisom treba da se čuvaju i da što više miruju, istraživanja su pokazala da to može da ima negativne efekte, kao što su upale koje duže traju, gojaznost, oštećenje drugih organa, slabljenje mišića.

Fizička aktivnost, umerena ili intenzivna (u zavisnosti od stanja u kom se pacijent nalazi!) je blagotvorna. Podstaći će pravilnu funkciju čitavog organizma, i imaće pozitivno dejstvo na zglobove i opšte zdravlje.

Fizioterapeut može da pomogne kod osmišljavanja personalizovanog i prilagođenog programa vežbanja, za maksimalnu bezbednost. Aktivnosti poput plivanja, vožnje bicikla, joge ili jednostavne šetnje, mogu da imaju odličan efekat, a neće opteretiti zglobove.

lečenje artritisa fizikalna

Zaštita zglobova

Na tržištu postoje dodaci za zaštitu zglobova, pomoćni uređaji koji mogu da minimiziraju naprezanje. Takođe, uticaće na bolju funkciju zglobova. U zavisnosti od vaših potreba, to mogu da budu proteze za potporu, adaptivni dodaci za dom ili radno mesto.

Njihovo korišćenje može da olakša svakodnevne zadatke i da doprinese manjem opterećenju zglobova.

Mentalni i emocionalni aspekti

Artitis je nedovoljno lečiti samo na fizičkom nivou. Ovo je stanje koje napada organizam, i potrebna je rana reakcija. Osim lekova koji su obavezni, treba razmisliti o potpunoj promeni načina života i uvođenju zdravih navika, koje će uticati na poboljšanje opšteg zdravlja.

Ishrana

Zdrava ishrana je od suštinskog značaja za umanjenje upala i bola u zglobovima. Imaće direktan uticaj i na ostale organe i sprečiće njihovo oštećenje. Za stanje artritisa, savetuje se da ishrana bude bogata vitaminima koji se nalaze u voću i povrću. Pogodno je jesti žitarice, nemasne proteine i hranu bogatu omega-3 masnim kiselinama (riba i laneno seme). Treba izbegavati šećere, prerađenu hranu, čak i mlečne proizvode koji mogu da pogoršaju upalne procese.

Održavanje težine

Kod stanja artritisa, gubitak kilograma može da ima pozitivno dejstvo, jer će umanjiti pritisak na zglobovima. Na taj način, možete da sprečite oštećenje zglobova. Uz uravnoteženu ishranu i redovno vežbanje, održaćete težinu koja neće ugroziti zglobove, ali i druge organe.

Upravljanje stresom

Stres je čest krivac za razvoj bolesti, i dokazano može da pogorša simptome artritisa. Tehnike disanja, meditacija, razgovor o anksioznosti i brizi sa bliskim ljudima i terapeutom, mogu da budu značajni u eliminisanju stresa. Radite stvari koje vam prijaju tokom dana, preuzmite kontrolu nad svojim emocijama i pokušajte da se usmerite na eliminaciju stresatora u svakodnevnici.

Niste sami

Artritis je česta bolest, ali se malo o njoj govori. Pokušajte da budete otvoreni i da potražite podršku u svojim prijateljima, porodici ili udruženjima koja se bave ovom temom. Važno je da shvatite da niste usamljeni u ovoj borbi. Razgovor sa drugim ljudima može da bude koristan, i da donese nova rešenja.

Kvalitetan san

Osobama koje se bore sa artritisom, veoma je teško da imaju kontinuiran i kvalitetan san. Neophodno je obezbediti dobru atmosferu za spavanje, usmeriti se na rituale pre spavanja. San će doprineti oporavku organizma, zato se treba maksimalno fokusirati da obezbedite sebi dobar san.

Artritis i uticaj na mentalno zdravlje

Neosporno je da se tokom vremena i duge borbe sa artritisom mogu javiti anksiozne misli, doživljaj straha, nadražene emocije poput frustracije i stresa, depresija. Ova stanja ne treba zanimarivati, već sa svojim lekarom otvoreno govoriti o emocijama.

Alternativne terapije

Alternativne terapije koje služe kao dodatak u lečenju artritisa, mogu da donesu olakšanje kod izraženih simtoma. To može biti masaža, akupunktura, upotreba biljnih tinktura, aromaterapija. Ipak, konsultacija sa lekarom pre započinjanja nove tehnike može da spreči potencijalne rizike i sigurnost da alternativne metode neće ugroziti dosadašnji plan lečenja.

Saradnja doktora i pacijenta

Vaš lekar će preporučiti određene strategije koje imaju za cilj remisiju bolesti ili umanjenu aktivnost simptoma. Važno je da redovno idete na preglede, kako bi terapija mogla da se prilagođava, u skladu sa postignutim rezultatima. Nijedna strategija za lečenje artritisa ne može da deluje samostalno. Pored obavezne terapije, usmerite se i na promenu životnih navika i na poboljšanje svojih dosadašnjih rituala, jer sve zajedno, doprinosi boljitku.

Planovi lečenja artritisa su uvek personalizovani, a vaš lekar ujedno treba da postane i savetnik, koji će pratite razvoj dostizanja rezultata, neko ko će vam pomoći da povratite svoje zdravlje i oduprete se od bolova.

dijagnoza lečenje artritis

Odustajanje nije opcija

Živimo u savremenom dobu, gde je više nego ikada, dostupno različitih opcija za lečenje artritisa. Neprekidno istraživanje, traganje za rešenjima, redovan odlazak kod lekara, na kontrole i ispitivanja jeste pravi put.

Osim na glavne simptome artritisa, treba da obratite pažnju na holesterol, krvni pritisak, na težinu, na prestanak konzumiranja cigrareta i alkohola, sve to će dovesti do poboljšanja opšteg stanja organizma.

Pridržavanje plana lečenja treba da bude u skladu prepisanom terapijom. Čak i kada se osećate bolje, nemojte da prestanete da budete pažljivi i da koristite lek.

Zajedno, dokazujemo da život sa artritisom može da bude funkcionalan i lep!

Podelite članak!