Reumatoidni artritis je hronični autoimuni poremećaj koji prvenstveno pogađa zglobove, što dovodi do upale, bola i eventualnog oštećenja zglobova. Dugo vremena, pojedincima sa reumatoidnim artritisom savetovano je da izbegavaju napornu fizičku aktivnost, zbog zabrinutosti od pogoršanja simptoma i ubrzanja oštećenja zglobova.

Međutim, nedavna istraživanja sugerišu da vežbe visokog intenziteta mogu imati korisnu ulogu u upravljanju ovim stanjem, ako se rade ispravno. Uz savete lekara i pravilnu primenu, vežbe će vam pomoći da se osećate bolje.

U ovom blogu ćemo istražiti odnos između vežbi visokog intenziteta i reumatoidnog artritisa, izazove koje ona predstavlja, potencijalne koristi i strategije za bezbedno i efikasno vežbanje.

artritis vežbe

Reumatoidni artritis je složeno stanje

Iako se nauka i tehnologija menjaju vremenom, ne umanjuju kompleksnost reumatoidnog artritisa. Zbog toga je godinama i postojala polemika oko vežbanja. Bolest usled greške napada sopstvena tkiva i utiče na oštećenje membrana oko zglobova. Vremenom, to može dovesti do hroničnog bola, oslabljene pokretljivosti i drugih problema koji će imati uticaj na opšte zdravlje i blagostanje.

Ukoliko patite od reumatoidnog artritisa, sigurno ste istraživali značaj fizičke aktivnosti. Pravilo da ona mora biti minimizirana kako ne bi doprinela oštećenju i opterećenju zglobova, promenjeno je zbog niza istraživanja koja su pokazala da sedenje i čuvanje zglobova na do sada poznat način može da ima negativne zdravstvene posledice.

Paradigma se promenila, a vežbe visokog intenziteta postale su saveznik u olakšanju simptoma, kao što su bol, utrnulost, žmarci u zglobovima, nadutost, otečenost.

Kada kažemo visok nivo intenziteta, važno je da napomenemo da on treba da bude u skladu sa vašim trenutnim stanjem i da treba da se prilagodi vašim dosadašnjim rutinama. Zavisiće od trenutnog nivoa kondicije, snage i izdržljivosti, fleksibilnosti i sposobnosti. Za nekog će trening visok intenziteta biti trčanje, dok će za nekog biti šetnja.

Saveti za vežbanje kod reumatoidnog artritisa

Pre nego što započnete vežbe, obavezno je da popričate sa lekarom. Stanja reumatidnog artritisa nije isto kod svih pacijenata, zato je važno da se krene od poslednjih informacija koje imate.

Ukoliko nemate oštećenja na zglobovima, vežbanje je dozvoljeno i poželjno. Vežbanje će vam prijati i olakšati svakodnevnicu. Preporučuje se da isprobate trčanje ili aerobik, u zavisnosti šta vam više odgovara.

Ukoliko su oštećenja prisutna, treba obratiti dodatnu pažnju, ali to ne znači da se treba odreći vežbanja. Naprotiv, birajte samo sportove i aktivnosti koji su lakši od džogiranja i aerobika. Ako je oštećenje zglobova prisutno u gornjim ekstremitetima, izbegavajte intenzivne vežbe u teretani, borilačke veštine i sportove koji mogu doprineti povredama.

Kada započnete određeni trening, krenite sa lakšim vežbama i serijama. Personalni treneri koji su upoznati sa vašim stanjem, mogu da prilagode programe vežbanje, za maksimalnu bezbednost i ugodnost. Treninzi visokog intenziteta imaju svoje kategorije, te tako možete da povećavate intenzitet tokom vremena. Vaše telo će vam jasno poručivati da li idete u dobrom pravcu ili je ipak bolje da se pridržavate laganijih vežbi.

Početnički nivo vežbanja

Usled uspostavljanja nove fitnes rutine, važno je da ne prenagljujete. Ponašajte se kao početnik (bez obzira na iskustvo!). Osluškujte kako se osećate pre i nakon treninga. Izaberite aktivnosti koje će vam pomoći da steknete snagu i kondiciju, i da se mentalno opustite.

Počnite od jednostavnog. To mogu biti duge šetnje, plivanje ili lagana istezanja. Kada ste sigurni da možete više (uz konsultaciju sa lekarom, kasnije i trenerom), uspostavite novi nivo vežbanja u kome ćete raditi na snazi, izdržljivosti i fleksibilnosti.

Prilagodljive vežbe za zglobove

Kod stanja reumatoidnog artritisa, važno je da se ne prilagođavate treningu, već da se on prilagodi vama. Verovatno je da ćete određene aktivnosti morati da korigujete, da napravite balans. Ispitivanje granica je poželjno, ali kada osetite bol i neprijatnost, odmorite ili pronađite novi način da uradite određenu vežbu.

Benefiti intenzivnog treninga kod reumatoidnog artritisa

Jedan od glavnih benefita jeste upravljanje zdravom težinom, koje je ključno za pacijente koji se bore sa simptomima artritisa. Kada se dođe do optimalne težine, opterećenje koje se vrši na zglobovima se smanjuje. Vežbe visokog intenziteta će na brži način topiti kalorije.

Osim fizičkih promena i olakšanih simptoma, vežbanje ima uticaj na mentalno zdravlje. Utiče na građenje pozitivne slike o sebi, i na lak način podiže raspoloženje, uspostavljajući hormonsku ravnotežu. Takođe, redovna fizička aktivnost može umanjiti hormon stresa (kortizol), a na taj način može da umanji i upalne procese u telu.

Usled redovnog vežbanja, mišići postaju jači, a to će uticati na bolju pokretljivost, ujedno će umanjiti bol. Artritis kao stanje dovodi do smanjene funkcije mišića, pa je vežbanje blagotvorna aktivnost za simptome koji nastupaju vremenom.
Za osobe koje se suoče sa artritisom važi jedno pravilo, a to je da moraju da obrate pažnju na kardiovaskularno zdravlje. Rizik od bolesti srca jeste povećan, ali vežbanje pomaže da se rizici smanje.

artritis vežbe

Na šta treba obratiti pažnju?

Kao što smo spomenuli na samom početku, intenzitet ne može da bude jednak za sve. Vaš program vežbanja treba da bude prilagođen, kako biste osetili prave benefite. Nakon konsultacije sa lekarom, obavezno je da razgovarate sa svojim fitnes trenerom ili fizioterapeutom, predočivši sve simtome sa kojim se susrećete.
Ukoliko vaše telo ne trpi intenzivne treninge, pokušajte sa lakšim vežbama i umerenom aktivnošću.

Zaključak

Na prvom mestu, kada planirate da kreirate novu rutinu, treba da bude bezbednost po zdravlje. Personalizovani programi vežbanja će dosta pomoći da ostanete na dobrom putu.

Svaki start je težak i zahtevan, zato se savetuje da počnete sa laganijim vežbama. Kada steknete snagu i kondiciju, intenzitet možete povećati.

Ukoliko vam određene vežbe ne prijaju, menjajte ih. Možete da kombinujete vežbe koje će uticati na fleksibilnost i koje će podstaći izgradnju mišića. Ono što je od značaja jeste da uvek pratite signale koje vam telo šalje (ono zna najbolje!). Ako osetite da je određeni trening štetan za vas, više ga nemojte ponavljati.

Nemojte da prenagljujete sa intenzivnim i zahtevnim treninzima. Obavezno pravite pauze između svakog treninga, kako bi telo moglo da se oporavi. U međuvremenu, hidrirajte se, jedite zdravu hranu i ispavajte se.

Vežbanje će imati pogodnosti i za mentalno i za fizičko zdravlje, zato je jedna od važnih tema kojom se bavima i razgovaramo o njoj sa pacijentima koji imaju reumatoidni artritis. I ne zaboravite, razgovor sa vašim doktorom o ovoj temi je startna tačka.

Podelite članak!