Bol u donjem delu leđa
Od bola u leđima u svakom trenutku boluje oko 15 % populacije. Mnogi pacijenti imaju hronični bol u leđima koji u značajno meri narušava kvalitet života. Bol u donjem delu leđa najčešće nije povezan sa ozbiljnim uzrocima. Javlja se kod radno aktivnog stanovništva, naročito kod onih koji puno sede i nedovoljno se bave fizičkom aktivnošću.
Međutim, bol u leđima može da bude povezan sa radikulopatijom, zatim sa prelomom kičmenih pršljenova ili pak može da bude povezan i sa patologijom koja potiče od okolnih tkiva i organa i ima specifičan uzrok.
Nespecifičan bol u donjem delu leđa
Većina pacijenata ima nespecifični bol u leđima, koji nije jasno povezan sa određenim uzročnicima. Bol je obično umerenog intenziteta, ne širi se i nihe povezan sa neurološkim ispadima. Ujutru je obično prisutna samo kratkotrajna ukočenost, a psihofizički stres, nezadovoljstvo i nedovoljna fizička aktivnost pogoršavaju tegobe.
U pogoršanju bola se daju analgetici, a na duži rok najbolja prevencija i lečenje predstavlja fizičko vežbanje, odnosno specifične vežbe za jačanje muskulature leđa.
Bol u leđima povezan sa radikulopatijom
Bol u leđima povezan sa radikulopatijom može da bude veoma velikog intenziteta. Pacijenti se žale obično na bol u krsnom predelu koji se širi zadnjom stranom noge. Bol često otežava hod, a nekada može da remeti i san. Najčešće se javlja nakon fizičkog opterećenja u neadekvatnom položaju.
U akutnim fazama bol se leči kombinovanom primenom potentnih anagletika, a postepeno se pacijent uključuje u program rehabilitacije. Kod odabrne grupe pacijenata mogu se davati lekovi koji deluju na hronični bol.
Bol u leđima povezan sa frakturom pršljenova
Frakture kičmenih pršljenova nisu retke, naročito u populaciji starijih žena koje boluju od osteoporoze. Često su povezane sa vrlo intenzivnim bolovima. Nekad frakture pršljenova mogu da uzrokuju i značajan neurološki ispad i da dovedu do značajnog narušavanja kvaliteta života. Dijagnoza se postavlja standardnim rendgenskim snimanjem kičme.
Lečenje bola koji je povezan sa frakturama je kompleksnu i ukljuzčuje više modaliteta terapije. Mora se prvo pristupiti lečenju osteoporoze kako bi se smanjila mogućnost od daljih fraktura. U akutnim fazama se daju analgetici, nekada se daju preparati kalcitonina, a često je neophodno ukombinovati i preparate koji deluju na neuropatski bol. Dobri efekti se postižu i primenom fizikalne terapije, naročito primenom biostimulativnog magnetnog polja.
NAŠE USLUGE
O NAMA
Godina iskustva 15+
Intervencija na zglobovima 5500+
Naučnih radova 30+
RADNO VREME
Ponedeljak- Subota
9:00-21:00
POZOVITE NAS
NAŠA LOKACIJA
Kneza Miloša 23, II sprat, Beograd
NAŠI LEKARI
Profesionalno iskustvo
Dijagnostika i terapija zapaljenskih reumatskih bolesti (reumatoidni artritis, sistemski eritemski lupus, ankilozirajući spondilitis, psorijazni artritis, polimiozitis, dermatomiozitis, vaskulitisi), degenerativnih reumatskih bolesti (artroza šaka, kuka i kolena), metaboličkih bolesti kostiju (osteomalacija, osteoporoza), bolesti deponovanja kristala (giht, hondrokalcinoza), lokalnih bolnih sindroma (bolno rame, bol u vratu, bol u leđima, bolovi nastali zbog zapaljenja tetiva i burzi), kompleksnih regionalnih bolnih sindroma (algoneurodistrofije) kao i specifičnih bolnih sindroma i sindroma hroničnog bola (fibromialgija, miofascijalni bolni sindromi, bol udružen sa polineuropatijama).
Leave A Comment