Ako ste primetili da vam se žene više žale na reumatske bolesti od muškaraca, niste umislili. Statistika kaže da smo triput ugroženije, i to zbog hormona.
S jeseni, kad je temperatura niža, a vlažnost veća, sve je više onih koji se žale da ih steže reuma. Osećaju bolove u kostima, zglobovima i mišićima, teško ustaju, a pokreti su im ograničeni.
Reumatske bolesti su veoma česte, a nova istraživanja pokazuju da postoje neke koje uglavnom pogađaju žene. Ima ih četiri – i to su reumatoidni artritis, sistemski eritemski lupus, sistemska skleroza i fibromialgija. Prve tri su autoimune bolesti, dok je fibromijalgija neurološka bolest.
– Kod autoimunih bolesti imunosistem napada sopstvena tkiva i organe dovodeći do njihovog oštećenja i pojave simptoma bolesti. Pretpostavlja se da ženski polni hormoni imaju značajnu ulogu u razvoju autoimunosti, pa žene u reproduktivnom periodu, na primer, od lupusa obolevaju sedam-osam puta češće nego muškarci – objašnjava dr Ivica Jeremić, internista-reumatolog iz Instituta za reumatologiju.
Lupus
Simptomi sistemskog eritemskog lupusa su različiti – neko ima jedan, neko više, a prvi su povišena temperatura, bol i otok u zglobovima, pojava osipa po koži, naročito na licu, malaksalost, umor…
– Lupus može zahvatiti bilo koji organ, uključujući kosu i nokte, a ispoljava se na različite načine. Postoje lake forme lupusa, koje zahvataju zglobove i kožu i koje se relativno lako kontrolišu lekovima, ali i teški oblici, koji zahvataju bubrege, pluća, krvne sudove i često zahtevaju agresivnu imunosupresivnu terapiju – ističe doktor Jeremić i dodaje da kod većine pacijenata lečenje ipak daje dobre rezultate.
Reumatoidni artritis
Reumatoidni artritis je oboljenje koje najčešće zahvata zglobove šaka i stopala, mada može oštetiti bilo koji zglob, a kod teških formi mogu biti zahvaćeni i različiti organi.
– Glavna tegoba na koju se pacijenti žale jeste bol u zglobovima praćen otokom i dugotrajnom jutarnjom ukočenošću, koja obično traje duže od pola sata – objašnjava doktor Jeremić.
Za lečenje reumatoidnog artritisa postoji čitav niz moćnih lekova.
– Nigde nemamo takav napredak u lečenju kao kod ove bolesti. Pravu revoluciju napravili su takozvani biološki lekovi, koji se koriste za posebno teške forme bolesti.
Sistemska skleroza
Sistemska skleroza jedna je od najtežih reumatskih bolesti i tri-četiri puta je češća kod žena. Iako postoje lakše, tzv. ograničene forme bolesti, skleroza često oštećuje pluća, srce i bubrege.
– Prvi simptomi su bledilo, modrilo i crvenilo prstiju nakon izlaganja hladnoći. Ove promene su poznate kao Rejnov sindrom, a nekada se mogu javiti i kod zdravih mlađih ljudi. Zatim se javlja difuzni otok šaka, a onda zadebljanje, odnosno skleroza kože. Zbog propadanja plućnog tkiva otežana je razmena gasova, a oštećenje krvnih sudova vodi pojavi povišenog pritiska u plućnoj cirkulaciji. Javljaju se i ranice na vrhovima prstiju, a povremeno dolazi i do gangrene prstiju – navodi doktor Jeremić.
Nažalost, terapijske mogućnosti su veoma ograničene i zasad postoje samo dva leka koja značajno utiču na oštećenje pluća, dok za promene na koži nema efikasne terapije.
Fibromialgija
Fibromialgija nije autoimuna bolest, ali nekad se javlja kao pratilac tih oboljenja. Za nju su tipični bolovi u mišićima, vratnom delu kičme, krstima, često i duž čitavog kičmenog stuba. Pacijenti su vrlo osetljivi, nekada su i rukovanje ili zagrljaj za njih veoma bolni. Na pojavu bolesti veliku ulogu imaju psihički faktori, a stres znatno pogoršava simptome.
– Nažalost, dijagnoza se obično postavlja kasno, najčešće pet godina od nastanka bolesti. Tad je ključno da se uklone uzroci stresa i da se počne program fizičke aktivnosti. Najvećem broju pacijenata daju se lekovi iz grupe antidepresiva i antiepileptika.
Izvor: https://zena.blic.rs/zdravlje/ovo-su-najcesce-zenske-reumatske-bolesti-nas-strucnjak-objasnjava-sta-ih-izaziva-i/v77m1mb