Prednost dveju alternativnih metoda sastoji se u tome što se mogu praktikovati istovremeno, kako u akutnim, tako i u subakutnim i hroničnim stanjima
Bolovi u zglobovima jedan su od najčešćih razloga za obraćanje lekaru. Uzroci bola u zglobu mogu biti različiti, kao i metode koje pomažu da se stanje poboljša.
Doktorka Jelena Aleksić svakodnevno se susreće s pacijentima sa zapaljenjskim i degenerativnim (nezapaljenjskim) bolestima zglobova, koje se često u populaciji nazivaju istim imenom – reuma. „Uopšteno gledajući, degenerativne bolesti zglobova (uglavnom šaka, kolena, kuka, zglobova kičmenog stuba), takozvane artroze, zastupljenije su od zapaljenjskih oboljenja (artritisi). U poređenju s muškarcima, žene dvaput češće obolevaju od artroze šaka, kuka i kolena.
Kad je reč o artrozi, pacijenti se najčešće žale na bol u zglobu koji se javlja pri određenom pokretu ili opterećenju, a koji se obično pogoršava tokom dana, prolazi posle odmora i biva praćen osećajem kratkotrajne jutarnje ukočenosti ili osećajem ukočenosti nakon mirovanja, što brzo prolazi.
Velika prednost akupunkture u odnosu na druge tehnike lečenja jeste što je u pitanju prirodan proces lečenja, bez unošenja novih supstanci u organizam. Najčešće indikacije su bolni sindromi i mišićnoskeletni sindromi vezani za degenerativni reumatizam: bol u vratu i donjem delu leđa bez ili sa propagacijom niz ekstremitete, bolovi u kolenu, ramenu, laktu, skočnom zglobu, razne vrste neuralgija, mišićni spazmi, povrede, glavobolje (migrene), neuropatski bolovi…
Upale i bolovi koji se povremeno javljaju u zglobu, a koji se razlikuju od onih izazvanih zapaljenjskim reumatizmom, često navode osobu da smanjuje pokretanje zgloba, tj. da ga štedi, što s vremenom dovodi do ograničene pokretljivosti zgloba, pa i funkcionalnog ograničenja.
Zapaljenjske bolesti zgloba (najčešći je reumatoidni artritis) nastaju kao posledica autoimunih procesa kod genetski predisponirane osobe, gde su određeni faktori sredine doveli do manifestacije bolesti. Bol uzrokovan zapaljenjskim reumatskim bolestima tipično se javlja u mirovanju, a najizraženiji je noću i ujutru. Obično biva praćen osećajem dugotrajne jutarnje ukočenosti, a popušta s razgibavanjem i fizičkom aktivnošću. Uz bol se često javlja i otok, ograničenost pokreta u zglobu, pa čak i gubitak funkcije.
Obe grupe bolesti za posledicu imaju oštećenje zglobne funkcije – u početku zbog bola, a u odmaklim fazama bolesti zbog oštećenja struktura zgloba. Postoji i grupa zapaljenjskih bolesti zglobova koje se nazivaju seronegativne spondiloartropatije, gde spadaju reaktivni artritis, psorijazni atritis, artritis povezan s bolestima creva i akilozirajući spondilitis, kad, osim zglobova ekstremiteta (obično dva do četiri zgloba), često bivaju zahvaćeni zglobovi na kičmenom stubu.
Osim pomenutih autoimunih i metaboličkih uzroka bola u zglobu, nekad su krivci i bakterije, virusi ili tumori. Kod mlađih osoba, najčešće je reč o povredi određenih struktura u zglobu ili oko njega. Dešava se da bol u zglobu ne potiče od samih struktura u zglobu, već od onih oko njega. Tipičan primer je bol u ramenu, koji u najvećem broju slučajeva potiče od tetiva oko ramena”, objašnjava dr Aleksić.
Koliko akupunktura može pomoći u lečenju reumatskih oboljenja?
Akupunktura je drevna kineska metoda lečenja koja koristi igle kao terapijsko sredstvo, a ostvaruje dejstvo preko specifičnih tačaka na našem telu, kao i kanala na kojima se ove tačke nalaze. Godine 1979, svetska zdravstvena organizacija objavila je listu indikacija za tretman akupunkturom, koja se danas naširoko koristi. Nekad se u lečenja određenih bolesti primenjuje kao samostalna metoda, a nekad kao dodatni vid lečenja, uz procedure zvanične medicine, kao sredstvo kojim se brže zaceljuje organizam i suzbija bolest.
Zavisno od celokupnog stanja organizma i indikacije zbog koje se primenjuje tretman akupunkturom, efekti se razlikuju. smatra se da je otprilike polovina svih poseta lekaru opšte prakse povezana s muskuloskeletnim bolom. Kreću se od umanjenog do potpunog nestajanja bolnih simptoma, kad je reč o bolu u mišićima, leđima i zglobovima. Velika prednost akupunkture nad drugim tehnikama lečenja ogleda se u tome što je u pitanju prirodan proces lečenja, bez unošenja novih supstanci u organizam.
Najčešće indikacije jesu bolni sindromi i mišićnoskeletni sindromi povezani s degenerativnim reumatizmom: bol u vratu i donjem delu leđa bez propagacije niz ekstremitete ili s njom, bolovi u kolenu, ramenu, laktu, skočnom zglobu, razne vrste neuralgija, mišićni spazmi, povrede, glavobolje (migrene), neuropatski bolovi… Kad je zapaljenjski reumatizam u pitanju, akupunktura može biti dodatna metoda, uz neophodan tretman lekovima.
Kako izgleda jedan tretman akupunkture kad su u pitanju ove tegobe?
Pre početka tretmana obavlja se specifičan pregled u skladu s principima tradicionalne medicine. U razgovoru s pacijentom tačno se određuje zdravstveni problem, na osnovu kog se zatim određuje kako će se sprovoditi tretman akupunkturom i koliko će se puta ponoviti. U jednoj seansi tretmana, u akupunkturne tačke ubadaju se vrlo tanke iglice, tako da pacijent uglavnom ne oseća bol. seansa traje 20 do 30 minuta, pri čemu pacijent leži ili sedi.
U jednoj seriji najčešće se sprovodi 10 tretmana (svakodnevno, svakog drugog dana ili dvaput nedeljno). Tokom jedne seanse koristi se različit broj tačaka (najčešće desetak, a nekad i više), u zavisnosti od indikacije za koju se primenjuje akupunktura i procene akupunkturologa. Ponekad se nakon uboda iglice mogu pojaviti modrice, ali one nestaju u roku od nekoliko dana.
Oslobodite se bola bez lekova
Akupunktura i kineziotejping sastavni deo su deo preporuka mnogih vodiča klasične medicine kad je u pitanju lečenje degenerativnog reumatizma. Savetuju se kao bezbedne nefarmakološke mere koje mogu olakšati tegobe bez opasnost po zdravlje. Najčešće se koriste u slučaju blažih poremećaja, ili pak onih težih – da bi se smanjila potreba za stalnom medikamentoznom terapijom.
Kad je u pitanju zapaljenjski reumatizam, još jednom naglašavam da je tu primarno lečenje medikamentima, a da se ove dve metode primenjuju kao pomoć. Mora se naglasiti i to da oba tretmana treba da sprovode adekvatno obučeni zdravstveni radnici kako bi metode imale pravi efekat.
Kakvi su efekti kineziotejpinga u ublažavanju reumatskih bolova?
Kineziotejping je terapijska tehnika koja kao glavno sredstvo koristi jedinstveno dizajniranu traku što se lepi na kožu na određenim delovima tela, s ciljem da se poboljša funkcionisanje različitih tkiva i fizioloških sistema. Traka je načinjena od pamuka, a prožeta je elastičnim vlaknima koja omogućavaju njeno istezanje. Na traci se nalazi hipoalergijski lepak, te ona ne izaziva reakcije kože – ako se pravilno stavlja i skida.
Kad govorimo o degenerativnim promenama na zglobovima, traka ispoljava više dejstava. Smanjuje osećaj bola i otok, a takođe može pružiti podršku slabim mišićima, koji često postaju hipotrofični usled samog poremećaja. Traka aplikovana na specifičan način može i inhibirati prenapregnute mišiće koji su u spazmu. Postoje i posebne aplikacije koje se koriste za tetive, ligamente i fasciju. Tretman se uglavnom bira u skladu s trenutnim problemom, što se definiše pregledom. Nakon aplikovanih traka, osoba postaje sposobnija da izvodi vežbe koji su nezaobilazni deo lečenja.
Kineziotejping ublažava osećaj bola i smanjuje otok, a takođe može pružiti podršku slabim mišićima, koji često postaju hipotrofični usled samog poremećaja. Na traci se nalazi hipoalergijski lepak, te ona ne izaziva reakcije kože – ako se pravilno stavlja i skida.
Kako trake deluju na upaljene zglobove?
Promene u kolagenu su posredovane fibroblastima koji su osetljivi na mehaničke stimuluse, enzime i faktore rasta. Ovi faktori pomeraju dinamiku ravnoteže ka sintezi ili degradaciji u zavisnosti od faktora sredine.
Kineziotejping i akupunktura- mogu se kombinovati!
Što je interesantno, ove dve metode mogu se praktikovati zajedno. Ukoliko je traka aplikovana na kožu zbog, recimo, bola u ramenu, to nije prepreka za postavljanje iglica. One se mogu postavljati dok je traka na koži, čak i kroz samu traku. Često su pojedine terapijske tačke i udaljene od ramena.
Autor: Dr Jelena Aleksić
Izvor: Lekovito bilje 21, avgust, 2022.