Shockwave terapija je vrsta fizikalne terapije koja podrazumeva terapiju zvučnim (akustičnim) talasima koji stimulišu regenerativne procese mišića i tkiva, smanjuju bol i podstiču pokretljivost.
Shockwave terapija je efikasno rešenje koje se primenjuje u fizikalnoj medicini za redukciju bola mišićno-skeletnog sistema. Zbog toga je postala neizostavni deo terapije kod različitih problema kao što su: teniski lakat, bolovi u predelu ramena, karlice, kukova, kolena, kod mišića zadnje lože i Ahilove tetive. Ono po čemu je još specifična ova terapije jeste u tome što daje odlične rezultate kod koštanog zadebljanja. Naime, ona se koristi za razlaganje nagomilanog kalcifikata u mišićima, ligamentima i tetivama.
Cilj Shockwave terapije jeste smanjenje bola kod pacijenata i ubrzan oporavak kako bi se što pre vratili kvalitetnom životu i svakodnevnim aktivnostima. Shockwave talasi deluju upravo tako što povećavaju mikrocirkulaciju, opuštaju mišiće i regenerišu tkiva što dovodi do smanjenja, a zatim i prestanka bola.
Šta je Shockwave terapija?
Shockwave terapija ili u bukvanom prevodu udarni talas radi po principu akustičnih talasa koji prenose visoku energiju do mesta koje se tretira. Ovaj proces utiče na razlaganje naslaga ili regeneracije tkiva, a primenjuje se kod oporavka koštanog i mišićnog sistema.
Ono što je važno napomenuti jeste da ovaj jedinstven tip terapije ubrzava regenerativne procese tako što stimuliše formiranje novih krvnih sudova. Drugim rečima, bolja prokrvljenost na bolnom mestu znači i bolji protok kiseonika i hranljivih materija koje utiču na oporavak kostiju, mišića i drugih tkiva. Shockwave terapije veoma je efikasna ne samo kod akutnih, već i kod hroničnih upala, posebno kada organizam prestane da reaguje na hronični upalni proces. Tada je važno uključiti Shockwave terapiju koja tada ponovo pokreće “uspavane” mehanizme za eleminaciju upala, a time i bola.
Koje su indikacije za primenu Shockwave terapije?
- Bolno rame
- Ahilova peta
- Teniski lakat
- Hronična tendinopatija
- Sindrom srednjeg tibijalnog stres
- Kalcifikacije u mišićima, ligamentima i tetivama
- Bol u kukovima i karlici
- Povreda i bolovi vrata i leđa
- Skakačko koleno
- Bol u zadnjoj loži
- Koštano zadebljanje
Napomena: Shockwave terapija se koristi i za razlaganje i redukciju celulitnih naslaga i daje odlične rezultate. Detaljno o Shockwave anticelutit terapiji saznajte ovde.
Koji su efekti Shockwave terapije?
Efekti Shockwave terapije su višestruki, jer se ovom vrstom terapije istovremeno:
- stimuliše se regeneracija mišića i tkiva. Primenom Shockwave terpije ubrzava se proces rehabilitacije pacijenata i njihovo vraćanje u funkcionalno stanje pre povrede.
- stimuliše produkcija kolagena. Zahvaljujući Shockwave terapiji podstiče se proizvodnja kolagena u dubljim slojevima tkiva. Kolagen je važan za proces reparacije oštećenih mioskeletnih i ligamentnih struktura.
- poboljšava se mikrocirkulacija . Shockwave terapija stimuliše nastanak novih krvnih sudova koji podstiču brži oporavak.
- u celini se stimuliše metabolizam tkiva. Shockwave terapija pospešuje protok kiseonika u tkivima i snabdeva oštećeno tkivo izvorom energije zahvaljujući talasima koji deluju na tkivo na ćelijskom nivou.
- razlažu se kalcifikati u mišićima, ligamentima i tetivama. Zahvaljujući Shockwave talasima razlažu se stvrdnuti fibroblasti i započinje biohemijska dekalcifikacija, čime se povećava pokretnost tretiranog mesta.
- ima analgetski ekekat, drugim rečima bol se smanjuje i vremenom prestaje, jer Shockwave terapija umanjuje mišićnu napetost i eliminiše spazam. Pacijenti osećaju znatno smanjenje bola odmah nakon primene Shockwave terapije. Pored toga što redukuje bol, primenom shockwave terapije umanjuje se rizik od razvoja edema.
- redukuje celulit. Ova terapija ciljano razlaže nagomilane masne naslage i toksine i pokazuje veoma efikasne rezultate u borbi protiv celulita.
Koji će efekat biti dominantan zavisi odvrste povrede ili stanja koje se tretira. Ono što pacijente najčešće zanima jeste da Shockwave deluje na bolna mesta analgetski. To znači da uspešno redukuje osećaj bola, smanjuje otok i značajno poboljšava cirkulaciju krvi i limfe.
Najveći efekat postiže se kombinacijom sa ostalim fizikalnim terapijama kao što su laseroterapija, magnetoterapija ili kineziterapija.
Aparati za Shockwave terapiju?
Naša ordinacija bira samo aparate koji garantuju bezbednost, sigurnost i maksimalnu efikasnost. Aparati najvišeg kvaliteta i stručnost naših lekara prilikom dijagnostikovanja, kao i određivanja terapije daju maksimalne rezultate kako bi kvalitet života naših pacijenata što pre bio poboljšan.
Kako izgleda Shockwave terapija?
Ova vrsta terapije predstavlja neinvanzivan tretman i izgleda tako što:
- Stručno lice locira područje koje se tretira, najčešće palpacijom kako bi se precizno odredilo mesto koje će biti obuhvaćeno terapijom.
- Zatim se nanosi gel koji pomaže u glatkom prenosu kinetičke energije na tretirano područje.
- Koristi se Shockwave uređaj koji ima aplikator koji prijanja na kožu i polako se pomera u trajanju od 3 do 6 minuta.
Važno je napomenti da je pre početka Shockwave terapije lekar specijalista već uradio pregled kojim je dijagnostikovao i odredio broj terapija koje se koriste u lečenju.
Koliko Shockwave tretmana je potrebno?
Broj tretmana Shockwave terapije zavisi od indikacije zbog koje dolazite kao i reakcije na terapiju. Lekar određuje broj tretmana na početku lečenja, koje može da redukuje tokom terapije na osnovu vaše reakcije na terapiju. Najčešći broj tretmana je od 3 do 5 koji se rade 1 do 2 puta nedeljno.
Kakva su iskustva pacijenata nakon Shockwave terapije?
Iskustva pacijenata nakon primene serije Shockwave terapije pokazuju da već nakon nekoliko terapija dolazi do znatnog poboljšanja tretirane regije, smanjenja bola i otoka. Drugim rečima, kod pacijenata se:
- smanjuje se osećaj bola u tretiranoj regiji;
- znatno se smanjuje otok;
- povećava se pokretljivost;
- smanjuju se zapanjenski procesi;
- ubrzava se oporavak od povreda;
- ublažavaju se simptomi hroničnih bolesti;
- redukuju se celulitne naslage.
Da li je Shockwave terapija bolna?
Pacijenti uglavnom opisuju Shockwave terapiju kao prijatnu, ali kod nekih povreda i stanja može doći do osećaja nelagodnosti, koje većina pacijenata dobro toleriše, pogotovo zato što ovaj tretman traje od 3 do 6 minuta.
Kontraindikacije za Shockwave terapiju
Osteoporoza, maligniteti, akutna bolna stanja, infektivna stanja.
Shockwave terapija – cena i dodatna pitanja
Detaljnije o cenama možete pročitati OVDE, a za sva pitanja i nedoumice možete pozvati našu ordinaciju na 064/237-0707, a naše ljubazno i stručno osoblje će vam detaljno objasniti sve u vezi sa Shockwave terapijom.
NAŠE USLUGE
O NAMA
Godina iskustva 15+
Intervencija na zglobovima 5500+
Naučnih radova 30+
RADNO VREME
Ponedeljak- Subota
9:00-21:00
POZOVITE NAS
NAŠA LOKACIJA
Kneza Miloša 23, II sprat, Beograd
NAŠI LEKARI
Profesionalno iskustvo
Dijagnostika i terapija zapaljenskih reumatskih bolesti (reumatoidni artritis, sistemski eritemski lupus, ankilozirajući spondilitis, psorijazni artritis, polimiozitis, dermatomiozitis, vaskulitisi), degenerativnih reumatskih bolesti (artroza šaka, kuka i kolena), metaboličkih bolesti kostiju (osteomalacija, osteoporoza), bolesti deponovanja kristala (giht, hondrokalcinoza), lokalnih bolnih sindroma (bolno rame, bol u vratu, bol u leđima, bolovi nastali zbog zapaljenja tetiva i burzi), kompleksnih regionalnih bolnih sindroma (algoneurodistrofije) kao i specifičnih bolnih sindroma i sindroma hroničnog bola (fibromialgija, miofascijalni bolni sindromi, bol udružen sa polineuropatijama).