Magnetoterapija je jedna od retko zaobilaznih metoda fizikalne terapije koja se primenjuje u lečenju pacijenata zahvaljujući široko-obuhvatnom spektru oboljenja koja se ovom procedurom mogu poboljšati i lečiti. Preciznije, magnetoterapija je primena energije elektomagnetnog polja u terapeutske svrhe.

Ova metoda danas se koristi širom sveta u većini ordinacija, a upotreba magneta u lečenju datira još od vremena pre oko 3.000 godina. O dobrobitima elektomagnetog polja govorilo se u staroj Grčkoj, Rimu, Egiptu sa jedne strane, ali i u Kini sa druge strane sveta. Kada danas govorimo o magnetnom delovanju mislimo na savremen pristup koji podrazumeva tačnu dijagnostiku, precizno određenu terapiju i proverene i bezbedne aparate visokog kvaliteta.

Cilj magnetoterapije jeste brži oporavak pacijenata od povreda, ali i poboljšanje kvaliteta života onih koji žive sa stanjima koštano-mišićne regije koja limitiraju svakodnevno optimalno funkcionisanje. Magnetoterapija je visokoefikasna, sigurna i neinvanzivna procedura kojom se stimuliše regeneracija tkiva. Zahvaljujući delovanju magnetnog polja koje podrazumeva regeneraciju ćelija, što znači brži oporavak povređenih tkiva, snabdevanju ćelija hranljivim materijama i boljoj cirkulaciji, dolazi do smanjenja bola, bržeg i kvalitetnijeg oporavka, ali i poboljšanja opšteg stanja pacijenata.

Šta je magnetoterapija u fizikalnoj terapiji?

Kao što smo već napomenuli – magnetoterapija podrazumeva primenu različitih oblika magnetnog polja i pripada procedurama koje se primenjuju u fizikalnoj terapiji. Ponosni ističemo da se u našoj ordinaciji koriste najsavreminiji BTL aparati za fizikalnu terapiju, koji rade na principu fokusiranog magnetnog polja i primene magneta velike snage. Time se obezbeđuje brz efekat na smanjenje bola, i još važnije, veliki potencijal za obnavljanje tkiva.

Na koji način deluje magnetoterapija?

magnetoterapija bol

Biološki efekti magnetoterapije nastaju pod dejtvom elektomagnetnog polja. Ona deluje:

  • antiedemozno (protiv otoka)
  • antizapaljenski
  • vazodilatatorno
  • analgentski.

Takođe, deluje stimulativno na žlezde sa unutrašnjim lučenjem.

Koji su efekti primene magnetoterapije?

1. Povećanja parcijalnog pritiska kiseonika, što dovodi do povećane oksidacije tkiva omogućavajući brži i kvalitetniji oporavak.

2. Povećane razmene materija u tkivu, što dovodi do bržeg odstranjivanja štetnih produkata metabolizma i zapaljenskih marekera.

3. Stimulacije proliferacije ćelija i izgradnje ćelijskog matriksa, što je posebno blagotvorno kod pacijenata obolelih od osteoporoze, gde primena magnetnog poljda dovodi do povećanja koštane gustine. Stimulacijom proliferacije ćelija, magnetoterapija značajno ubrzava oporavak posle povreda, te je nezaobilazna procedura kod sportskih povreda.

4. Magnetoterapija stimulacijom imuniloškog sistema, te inhibicijom stvaranja markera zapaljenja ostvaruje protivupalni efekat.

 Koje su indikacije za primenu magnetoterapije?

magnetoterapija bol
  • Artroza zglobova

  • Radikulopatije

  • Mišićnoskeletni bol

  • Rane koje teško zarastaju (ulkusu, dekubitusi i dr.)

  • Prelomi kostiju

  • Povrede mekih tkiva

Magnetoterapija i bolovi u leđima?

Kod pacijenata koji imaju neku od bolesti mišićno-koštanog sistema magnetoterapija deluje tako što smanjuje osećaj bola zahvaljujući regeneraciji oštećenog tkiva što direktno dovodi do poboljšanja i oporavka.
Posebno se preporučuje kao terapija kod istegnuća mišića, povrede mišića ili ligamenata, distorzije i frakture u kičmenom delu.

Koje su nuspojave magnetoterapije?

Magnetoterapija je bezbolna i potpuno bezbedna procedura koja se koristi u fizikalnoj terapiji, ali je važno napomenuti da u kombinaciji sa konvencionalnim metodama lečenja može dovesti do neželjenih efekata.
Veoma je važno naglasiti da svog lekara morate obavestiti o svim dodatnim terapijskim metodama koje primenjujete, stanjima i drugim bolestima ili lekovima koje uzimete. Ovo se odnosi na magnetoterapiju, ali i na sve druge terapije i vrste lečenja kako ne bi došlo do neželjenih efekata koji umesto poboljšanja mogu znatno pogoršati vaše stanje i ugroziti vaše zdravlje.

Koje su kontraindikacije?

Kontraidnikacije za magnetoterapiju su tumori, tuberkuloza, akutna febrilna stanja,trudnoća, pejsmejker, deca.

Kakva su iskustva nakon tretmana magnetoterapijom?

koštana gustina

Pacijenti naše ordinacije znaju da je magnetoterapija bezbolan i potpuno bezbedan metod lečenja stanja i povreda. Takođe znaju, na osnovu svog iskustva, da delovanje elektromagnetog polja utiče na smanjenje bola, otoka, zapaljenja, kao i da stimuliše regeneraciju tkiva što dovodi do njihovog bržeg oporavka – svejedno da li govorimo o povredi mišića ili o prelomu kostiju.

Iako se magnetoterapija najčešće koristi kod povreda mišićnog ili skeletnog sistema kod pacijenata sa osteoporozom daje odlične rezultate, jer stimuliše osteogenezu, što direktno povećava koštanu gustinu.

Koja je cena magnetoterapije?

Cena magnetoterapije zavisi od indikacije zbog koje dolazite na terapiju, pa se tako cena može razlikovati zavisno od veličine regije tela na kojoj se primenjuje, kao i od broja terapija koje preporučuje lekar specijalista.
Detaljnije o cenama možete pročitati OVDE, a za sva pitanja i nedoumice možete pozvati našu ordinaciju na 064/237-0707, a naše ljubazno i stručno osoblje će vam detaljno objasniti sve u vezi sa magnetoterapijom.

 NAŠE USLUGE

Naša ordinacija nudi ekspertske reumatološke preglede, savremenu ultrazvučnu dijagnostiku, PRP terapiju, injekcije hijaluronske kiseline, injekcije kolagena, fizikalnu terapiju, akupunktura, celokupan plan lečenja i rehabilitacije.

celular matriks akcija
hijaluronska kiselina akcija
prp terapija cena
  O NAMA

Godina iskustva 15+

Zadovoljnih pacijenata 10000+

Intervencija na zglobovima 5500+

Naučnih radova 30+

   RADNO VREME

Ponedeljak- Subota

9:00-21:00

  POZOVITE NAS
  NAŠA LOKACIJA

Kneza Miloša 23, II sprat, Beograd

NAŠI LEKARI

Dr Ivica Jeremić

Dr Ivica Jeremić reumatolog Beograd

Profesionalno iskustvo

Dijagnostika i terapija zapaljenskih reumatskih bolesti (reumatoidni artritis, sistemski eritemski lupus, ankilozirajući spondilitis, psorijazni artritis, polimiozitis, dermatomiozitis, vaskulitisi), degenerativnih reumatskih bolesti (artroza šaka, kuka i kolena), metaboličkih bolesti kostiju (osteomalacija, osteoporoza), bolesti deponovanja kristala (giht, hondrokalcinoza), lokalnih bolnih sindroma (bolno rame, bol u vratu, bol u leđima, bolovi nastali zbog zapaljenja tetiva i burzi), kompleksnih regionalnih bolnih sindroma (algoneurodistrofije) kao i specifičnih bolnih sindroma i sindroma hroničnog bola (fibromialgija, miofascijalni bolni sindromi, bol udružen sa polineuropatijama).