Laser je jedan od nezaobilaznih savremenih aparata koji se već dugo primenjuje u medicini. Laseroterapija u fizikalnoj terapiji koristi se kao procedura u lečenju povreda, bolnih stanja, ali i neuroloških oboljenja kao bezbolni, neinvanzivni metod koji daje efikasne rezultate.

Sam naziv laser zapravo potiče od izraza Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation. Drugim rečima, korišćenje lasera odnosi se na upotrebu pojačanje svetlosti kroz stimulisanu emisiju zračenja. Iako otkriće lasera datira još od polovine prošlog veka, njegova primena pristutna je u medicini oko trideset godina unazad.

Danas je laser nezamenljivo sredstvo koje se koristi različitim granama medicine – od hirurgije, preko fizikalne medicine, pa do dermatologije. Laseroterapija koja se primenjuje u fizikalnoj medicini zauzela je svoje mesto veoma visoko na listi nezaobilaznih metoda lečenja bolnih stanja i različitih mišićno-koštanih povreda. Razlog tome jeste što laserski zraci različitih talasnih dužina prodiru kroz slojeve kože i duboko dopiru do oštećenih tkiva. Zatim, pomenuta oštećena tkiva reaguju na lasersku stimulaciju. Laserski zraci lociraju oštećene ćelije, ne utičući na zdrave koje se nalaze u okolini, a stimulacija direktno doprinosi rapidnom oporavku nakon povreda, kao i pobošanju bolnih stanja.

Šta je laseroterapija?

laseroterapija bol u kolenu

 

Smanjenjem bola i regulacijom ćelijske funkcije laseroterapija, kao što smo već pomenuli, predstavlja nezaobilaznu proceduru u savremenoj fizikalnoj terapiji za tretiranje različitih bolnih stanja. Dejstvo laseroterapije u velikoj meri zavisi od snage lasera, odnosno od primenjenje doze laserske energije, zato je veoma važno da pregled, dijagnostiku i terapiju određuje stručno lice – lekar specijalista kako biste dobili masimalne efekte laseroterapije.

U našoj ordinaciji koristimo savremene lasere velike snage čime obezbeđujemo veliki regenerativni efekat.

Koje su indikacije za primenu laseroterapije?

  • Mišićne rupture

  • Tendinopatije

  • Istegnuće ligamenta

  • Petni trn; Epikondilitis

  • Artritis kolena, Artritis malih zglobova

  • Smrznuto rame

  • Temporomandibularni artritis

Koji efekti se ostvaruju laseroterapijom?

  •  Analgetski efekat – dovodi se u vezu sa izmenama u ekscitabilnosti neuralnih tkiva, ali i promene koncentracije endorfina, seratonina i drugih neurotransmitora.
  • Stimulativni efekat – Obimne studije i dugogodišnje iskustvo u primeni laseroterapije, pokazalo je da laseroterapija ostvaruje pozitivan uticaj na regeneraciju kože, kosti, perifernih nerava, kao i mišićnih vlakana. Ispitivanja su pokazala da laseroterapija stimuliše proliferaciju ćelija, produkciju kolagena i aktivnost raznih enzima, kao što su enzimi antioksidativne zaštite.
  • Protivupalni efekat – laseroterapije je potrvrđen smanjenjem kliničkih znakova upale, tj smanjenjem vrednosti zapaljenskih proteina i citokina.

Šta je to laser akupunktura?

Laseroterapija počinje postavljanjem plastične sonde koja emituje laserske zrake na bolnu, povređenu regiju ili akupunkturne tačke. Terapija laserom traje od 15 do 30 minuta, zavisno od indikacije i regije koja se tretira.
Broj laseroterapija zavisi od indikacije, a nakon propisane serije terapija dolazi do poboljšanja bolnih ili povređenih regija koje su tretirane laserom.

Lekar specijalista preporučuje broj terapija, kao i razmak između laseroterapija, a u zavisnosti od oboljenja broj samostalnih terapija se kreće od 4 do 15 tretmana kada su u pitanju hronična oboljenja ili teške povrede.

Kako izgleda tretman laseroterapije?

laseroterapija bol u kolenu

Laser akupunktura predstavlja primenu laserske svetlosti na akupunkturne tačke. Za razliku od klasične akupunkture, nema insercije iglica, te je tretman potpuno bezbolan i najčešće se primanjuje kod dece.

Kod odraslih se laser akupunktura kombinuje sa klasičnom akupunkturom u cilju poboljšanja efekta.

Da li postoje kontraindikacije za primenu laseroterapije?

Kontraindikovana je primena lasera u trudnoći na predeo uterusa, na područja očiju i štitne žlezde. Drugih kontraindikacija nema.

Iskustva pacijenata nakon laseroterapije?

Karakteristično za terapiju laserom jeste što je ona potpuno bezbolna, a iskustva pacijenata govore da se može osetiti blago peckanje i lokalizovan porast toplote u regiji koja se tretira laserom. Nakon serije terapija laserom iskustva pacijenata potvrđuju dejstvo laseroterapije kako subjektivnim osećajem, tako i objektivno lekarskim pregledom time što:

  • dolazi do smanjenja bola
  • dolazi do brže redukcije zapaljenskih procesa
  • otok se smanjuje
  • povrede i prelomi se brže regenerišu što dovodi do oporavka

Cena terapije laserom?

Cena laseroterapije zavisi od indikacije zbog koje dolazite na fizikalnu terapiju, pa se tako cena može razlikovati zavisno od veličine regije tela na kojoj se primenjuje, kao i od broja terapija koje preporučuje lekar specijalista.

Detaljnije o cenama možete pročitati OVDE, a za sva pitanja i nedoumice možete pozvati našu ordinaciju na 064/237-0707, a naše ljubazno i stručno osoblje će vam detaljno objasniti sve u vezi sa laseroterapijom.

 NAŠE USLUGE

Naša ordinacija nudi ekspertske reumatološke preglede, savremenu ultrazvučnu dijagnostiku, PRP terapiju, injekcije hijaluronske kiseline, injekcije kolagena, fizikalnu terapiju, akupunktura, celokupan plan lečenja i rehabilitacije.

celular matriks akcija
hijaluronska kiselina akcija
prp terapija cena
  O NAMA

Godina iskustva 15+

Zadovoljnih pacijenata 10000+

Intervencija na zglobovima 5500+

Naučnih radova 30+

   RADNO VREME

Ponedeljak- Subota

9:00-21:00

  POZOVITE NAS
  NAŠA LOKACIJA

Kneza Miloša 23, II sprat, Beograd

NAŠI LEKARI

Dr Ivica Jeremić

Dr Ivica Jeremić reumatolog Beograd

Profesionalno iskustvo

Dijagnostika i terapija zapaljenskih reumatskih bolesti (reumatoidni artritis, sistemski eritemski lupus, ankilozirajući spondilitis, psorijazni artritis, polimiozitis, dermatomiozitis, vaskulitisi), degenerativnih reumatskih bolesti (artroza šaka, kuka i kolena), metaboličkih bolesti kostiju (osteomalacija, osteoporoza), bolesti deponovanja kristala (giht, hondrokalcinoza), lokalnih bolnih sindroma (bolno rame, bol u vratu, bol u leđima, bolovi nastali zbog zapaljenja tetiva i burzi), kompleksnih regionalnih bolnih sindroma (algoneurodistrofije) kao i specifičnih bolnih sindroma i sindroma hroničnog bola (fibromialgija, miofascijalni bolni sindromi, bol udružen sa polineuropatijama).