Kineziterapija je jedna od najčešćih metoda fizikalne terapije upravo zbog širokom spektra benefita koje se manifestuju u lečenju pacijenata. Sam naziv kineziterapija potiče od reči kinesis koja u bukvalnom prevodu znači pokret i therapy što znači terapija. Dakle, ova procedura podrazumeva primenu pokreta u terapeutke svrhe. Ti pokreti su sistematizovani kako bi se locirali i angažovali mišići u kojima se javlja problem. To može biti izolovano – što znači da se odnosi na jedan specifičan mišić, ali češće se kineziterapija koristi za određenu grupu mišića u kojima se javlja problem. Sistem posebnih vežbi formira se od strane lekara specijaliste sa ciljem da se osim mišića angažuju i drugi sistemi – kardiovaskularni, respiratorni i drugi, što dovodi do opšteg poboljšanja stanja kod pacijenata.
Kineziterapija se primarno primenjuje kod pacijenata kao deo rehabilitacije, ali vrlo često se preporučuje i pacijentima koji boluju od drugih bolesti kao što su problemi disajnih organa, bolesti srca i krvnih sudova ili neuroloških bolesti. Razlog tome leži u činjenici da ovaj vid terapije daje pozitivne rezultate kako lokalizovano, za regiju koja se tretira, tako i sistemski, jer obuhvata i druge sisteme čovekovog organizma.
Ovaj vid terapije primenjuje se ne samo u rešavanju nastalih problema kod pacijenata usled povreda ili hroničnih bolesti, već i kao prevencija, jer dokazano jača imuni sistem, prevenira hronična stanja kao što je osteoporoza, a pozitivno utiče i na psihološka stanja.
Poznato je i naučno dokazano da usled odsustva fizičke aktivnosti funkcije organizma slabe, dolazi do atrofije mišića, slabljenja zglobova i slabljenja tkiva organa, što je podloga za brojne zdravstvene probleme. Kako bi se to sprečilo, preporuka lekare je svakodnevna umerena fizička aktivnost, koja može da podrazumeva šetnju i vežbe.
Šta je kineziterapija?
Kineziterapija je vrsta fizikalne terapije koja se bazira na korišćenju pokreta u svrhu lečenja pacijenata. Ova vrsta terapije, za razliku od drugih, zahteva aktivan pristup pacijenata koji uz stručnu podršku terapeuta realizuju unapred propisan sistem vežbi sa ciljem da se rapidno osposobi mišićno-skeletni sistem za samostalno funkcionisanje nakon povreda ili bolesti.
Cilj kineziterapije jeste da se formira optimalno funkcionisanje povređenih ili bolesnih mišića, grupe mišića, kao i čitavog organizma kod pacijenata. Do toga se dolazi tako što se primenjuju specifične vežbe koje povećavaju mišićnu izdržljivost i mobilnost kroz aktivnu participaciju pacijenata tokom terapije.
Koji su efekti kinezoterapije?
Primenom kineziterapije u terapeutske, rehabilitacione svrhe ili kao kada se ova terapijska procedura koristi kao prevencija dolazi do:
- Jačanja mišića
- Povećane elastičnosti mišića
- Očuvanja i vraćanja normalne pokretljivosti zglobova
- Poboljšanja cirkulacije
- Očuvanja i vraćanja koordinacije
- Poboljšanja respiratonog, kardiovaskularnog, koštano-zglobnog, mišićnog i nervnog sistema
- Poboljšanja kod različitih psihičkih problema kod pacijenata
Kineziterapija se preporučije pacijentima sa:
Sportske povrede i kinezoterapija
Kinezoterapija se preporučuje sportistima kako profesionalcima, tako i rekreativnim sportistima. Posebno odabran sistem vežbi u ovim slučajevima povećava snagu i elastičnost mišića, izdržljivost, brzinu i kondiciju. Vrlo često se u radu sa ovim pacijentima koriste sprave ili dodatna oprema kako bi se postigli maksimalni rezultati.
Kakve vežbe se rade prilikom kineziterapije?
Zavisno od indikacije i stanja pacijenata pravi se individualno prilagođen sistem vežbi. One mogu biti:
- aktivne – što znači da pacijenti samostalno i voljno koriste mišiće
- pasivne – kada pacijenti ne mogu samostalno da izvedu određene pokrete
Važan segment kineziterapije čine vežbe istezanja koje relaksiraju mišiće dok istovremeno povećavaju vaskularizaciju.
Drugi važan segment ove vrste terapije odnosi se na vežbe snage koje mogu biti:
- izodinamične – pomeranje zglobova uz kontrakciju mišića
- izometrične – kontrakcija mišića bez pomeranja zglobova
- izokinetičke – kontrakcija mišića protiv velikog otpora
Kako izgleda kineziterapija?
Veoma je važno precizno definisati dijagnozu kako bi se odredila terapija koja na najbrži i najuspešniji način dovodi do poboljšanja stanja pacijenata. Zavisno od dijagnoze, kineziterapija može biti sistem vežbi koje se odnose na povređene, nepokretne ili bolne delove mišićno-skeletnog sistema ili može biti terapija u preventivne svrhe.
Uzimajući to u obzir, lekar određuje kombinaciju različitih modaliteta kineziterapije koje će dati maksimalne rezultate, a to može da podrazumeva:
- vežbe disanja i relaksacije
- kineziterapiju za cervikalni ili lubalni sindrom, nakon sportskih povreda, nakon preloma, osteoporozu, skoliozu ili kifozu, post-operativni oporavak
- korektivne vežbe
Koja je cena kineziterapije?
Cena kineziterapije zavisi od indikacije zbog koje pacijent dolazi na terapiju, pa se tako cena kože razlikovati zavisno od vrste vežbi koje će se primenjivati kao i od broja terapija koje preporučuje lekar specijalista. Detaljnije o cenama možete pročitati OVDE, a za sva pitanja i nedoumice možete pozvati našu ordinaciju na 064/237-0707, a naše ljubazno i stručno osoblje će vam detaljno objasniti sve u vezi sa kineziterapijom.
NAŠE USLUGE
O NAMA
Godina iskustva 15+
Intervencija na zglobovima 5500+
Naučnih radova 30+
RADNO VREME
Ponedeljak- Subota
9:00-21:00
POZOVITE NAS
NAŠA LOKACIJA
Kneza Miloša 23, II sprat, Beograd
NAŠI LEKARI
Profesionalno iskustvo
Dijagnostika i terapija zapaljenskih reumatskih bolesti (reumatoidni artritis, sistemski eritemski lupus, ankilozirajući spondilitis, psorijazni artritis, polimiozitis, dermatomiozitis, vaskulitisi), degenerativnih reumatskih bolesti (artroza šaka, kuka i kolena), metaboličkih bolesti kostiju (osteomalacija, osteoporoza), bolesti deponovanja kristala (giht, hondrokalcinoza), lokalnih bolnih sindroma (bolno rame, bol u vratu, bol u leđima, bolovi nastali zbog zapaljenja tetiva i burzi), kompleksnih regionalnih bolnih sindroma (algoneurodistrofije) kao i specifičnih bolnih sindroma i sindroma hroničnog bola (fibromialgija, miofascijalni bolni sindromi, bol udružen sa polineuropatijama).