Fizikalna terapija -Beograd. Naša ordinacija vam pruža savremene fizikalne terapije kako bi ste što pre unapredili i očuvali zdravlje vašeg skeletno-mišićnog sistema. Elektroterapija, laser, ultrazvuk, magnetna, kineziterapija, Tecar terapija, Shockwave terapija.
Fizikalna medicina i fizikalna terapija koje su vam je dostupne danas u Beogradu zapravo datiraju od vremena starog Egipta, Grčke, Rima i Kine. Sam naziv koji potiče od reči physis što u bukvalnom prevodu znači priroda. Upravo ovo objašnjava da se koriste prirodne metode u svrhu poboljšanja stanja ili lečenja pacijenata nakon povreda ili tokom hroničnih bolesti.
Ova grana medicine smatra se jednim od najstarijih vrsta medicinskih lečenja. Fokus fizikalne medicine je usmeren na pacijente kojima je potreban post-operativni oporavak, kojima je zbog povreda ili hroničnih stanja ograničeno kretanje i pokretljivost.
Ranije su se koristile različite metode fizikalne terapije koje su i tada pokazivale dobre rezultate. Danas su fizikalna medicina i terapija, koje su vam dostupne u Beogradu u našoj ordinaciji u konstantnom poboljšanju i praćenju savremenih terapija što daje progresivne rezultate u lečenju pacijenata. Razlog tome leži u činjenici da spajanjem novih saznanja iz ove oblasti medicine i savremenim tehnološkim otkrićima čiji rezultat su najkvalitetniji aparati i tehnike, dolazi se rapidno do rezultata, a sve sa ciljem što bržeg oporavka pacijenata.
Zadatak fizikalne terapije jeste da u što kraćem roku omogući oporavak, otkloni bol, vrati pokretljivost pacijentima kako bi se što pre vratili svojim svakodnevnim aktivnostima.
Šta je fizikalna medicina?
Fizikalna medicina se bavi proučavanjem i primenom različitih oblika fizičke energije u svrhu:
- prevencije
- dijagnostike
- terapije
- metaflakse
- medicinske rehabilitacije
Različite procedure fizikalne medicine i rehabilitacije koje vam stoje na raspolaganju u našoj ordinaciji u Beogradu imaju svrhu poboljšanja i vraćanja funkcionalnih sposobnosti i kvaliteta života pacijenata sa oštećenjem ili povredom nerava, kostiju, zglobova, ligamenata, mišića i tetiva.
Cilj fizikalne medicine jeste da unapredi samostalno funkcionisanje i kvalitet života pacijenata. Da bi se to postiglo potrebno je individualno prolagoditi fizikalnu terapiju svakom pacijentu, primeniti dovoljan broj komplementarnih procedura, adekvatno primeniti procedure fizikalne terapije i koristiti savremene aparate.
Današnja medicina brzim koracima rešava brojne zdravstvene probleme zahvaljujući savremenim lekovima i uz podršku novih tehničkih aparata. Tako je i fizikalna medicina tokom vremena pretrpela brojne promene. Otkrićem visokoenergentskog lasera, ali i promene magneta velike snage i fokusiranog magnetnog polja, omogućuje se značajno bolji efekat u znatno kraćem vremenskom periodu.
Šta je fizikalna terapija?
Pomenuta fizikalna medicina deli se na:
- Fizikalnu profilaksu
- Fizikalnu dijagnostiku
- Fizikalnu terapiju
Fizikalna terapija, kao segment fizikalne medicine, bavi se primenom različitih fizičkih energija u svrhu prevencija, poboljšanja stanja i lečenja pacijenata nakon povreda ili tokom hroničnih stanja koje onemogućavaju funkcionalnost i pokretljivost. Dva ključna problema koja se rešavaju fizikalnom terapijom su:
Oporavak pacijenata nakon povreda. Fizikalnom terapijom u našoj ordinaciji u Beogradu delujemo na otklanjanje bola u mišićima ili ligamentima, na brži oporavak koštano-mišićnog sistema nakon povreda, ali i prevenciju od budućih povreda.
Hronične bolesti. Kod pacijenata sa hroničnim problemima primenom fizikalne terapije stanje se poboljšava što dodaje na kvalitetu njihovog života. Kada se govori o pacijentima sa hroničnim problemima, misli se na bolesti artritisa, artroza, spinalne stenoze, Parkinsonove bolesti i drugih.
Koje su indikacije za fizikalnu terapiju?
Koji su efekti fizikalne terapije?
Zavisno od indikacije zbog koje se primenjuje fizikalna terapija i stanja pacijenta efekti fizikalne terapije se mogu razlikovati. Vreme poboljšanja i vreme oporavka je individualno i zavisi problema koji se tretira i stanja pacijenta, zato je pristup svakom pacijentu indivialan kako bi se pronašao najbolji terapeutski model koji za najkraće vreme daje maksimalne rezultate.
Efekti nakon fizikalne terapije su:
- Smanjenje i oklanjanje bola
- Poboljšanje cirkulacije
- Ubrzanje metabolizma
- Smanjenje mišićnog edema
- Antiinflamatorno delovanje (smanjuje se zapaljenje)
- Povećanje elastičnosti mekih tkiva
- Reparacija i regeneracija tkiva
- Ponovno vraćanje funkcije oduzetih nerava
Kako izgleda fizikalna terapija u našoj Imedic ordinaciji, Beograd?
Pre same fizikalne terapije veoma je važno obaviti pregled kod lekara specijaliste koji je precizno odredio dijagnozu koja dalje utiče na određivanje fizikalne terapije.
Pregled izgleda tako što se najpre razgovorom sa lekarom specijalistom od pacijenta uzima lična i porodična anamneza, a zatim se rade testovi koji dalje nagoveštavaju koje kliničke testove i analize treba uraditi kako bi se došlo do precizne dijagnoze.
Kada je precizno definisana dijagnoza određuje se vrsta fizikalne terapije, ukoliko je potrebno to može biti kombinacija više različitih metoda kao i broj terapija koje će dovesti do progresivnog poboljšanja ili oporavka nakon povreda.
Koje vrste fizikalne terapije se mogu primenjivati?
Postoji mnogo različitih vrsta fizikalnih terapija koje se primenjuju kod različitih bolesti ili stanja kod pacijenata. Koja od fizikalnih terapija je najbolja za pacijenta određuje lekar specijalista nakon dijagnoze kako bi se u što kraćem vremenskom roku došlo do maksimalnih rezultata, drugim rečima, kako bi što pre došlo do oporavka nakon povrede ili poboljšanja hronične bolesti. U našoj ordinaciji primenjuje se nekoliko različitih vrsti terapija, a to su:
Kineziterapija
Kineziterapija je jedna od češćih metoda koja se primenjuje u lečenju pacijenata zbog širokog spetra pozitivnog delovanja na različite probleme. Ovaj vid fizikalne terapije odnosi se na lečenje pokretima koje pacijent radi putem vežbi koje je lekar preporučio, a uz pomoć stručnog terapeuta. Zavisno od dijagnoze postavlja se sistem pokreta, odnosno vežbi koji aktiviraju određene mišiće kod kojih je prisutan problem. Na ovaj način jačaju se i osnažuju mišići i poboljšava stanje pacijenata. Posebno se preporučuje kod sportskih povreda, jer ubrzava oporavak.
Kineziterapija, između ostalog obuhvata vežbe za limbalni deo, za osteoporozu, kada je kod pacijenta došlo do preloma kostiju, za kifozu, skoliozu, za bol u kolenu, kuku, vratu ili ramenima i druge korektivne vežbe prilagođene specifičnim problemaima zbog kojih se dolazi na terapiju. Više o kineziterapiji možete pročitati OVDE.
Elektroterapija
Ovaj vid terapije podrazumeva korišćenje struje određene jačine napona kojom se utiče na tačno lociranu obolelu regiju. Deluje tako što širi krvne sudove, ubrzava cirkulaciju, smanjuje mišićni spazam, upalu i zapaljenske procese. Na taj način otklanja se bol i ubrzava oporavak.
Elektroterapija izgleda tako što se na tačno određena mesta postavljaju elektrode kroz koje prolazi struja. Važno je napomenuti da ova vrsta terapije nije bolna, već da se može osetiti blago peckanje i zagrevanje regije koja se tretira.
Elektroterapija se preporučuje kod sportskih povreda mišića i ligamenata, artroze, artritisa, bolova u kičmenoj regiji, kao i kod pacijenata koji imaju probleme sa nervima i cirkulacijom. Više o elektroterapiji pročitajte OVDE.
Magnetoterapija
Magnetoterapija je korišćenje elektomagnetnog polja u svrhu lečenja. Delovanje ove vrste terapije pozitivno utiče kod pacijenata koji imaju problem sportskih povreda, fraktura, kontrafraktura, reumatskih oboljenja, osteoporoze.
Zahvaljujući delovanju magnetnog polja koje podrazumeva regeneraciju ćelija, što znači brži oporavak povređenih tkiva snabdevanje ćelija hranljivim materijama i bolju cirkulaciju, dolazi do smanjenja bola, bržeg i kvalitetnijeg oporavka, ali i poboljšanja opšteg stanja pacijenata. Više o magnetoterapiji pročitajte OVDE.
Laseroterapija
Laseroterapija kako sam naziv kaže izvodi se laserom – plastičnom sondom koja emituje laserske zrake koji prodiru u sve slojeve kože i dolaze do povređenog ili obolelog tkiva. Ovaj vid terapije potpuno je bezbolan, kratko traje, a njegovi benefiti su ubrzanje procesa zarastanja rana, oporavka od povreda, poboljšanja hroničnih stanja, umanjenje i uklanjanje bola, smanjenje zapaljenskih procesa i otoka.
Kako bi se maksimalizovali efekti laseroterapije, onda se često kombinuje sa drugim metodama fizikalne terapije. Više o laseroterapiji pročitajte OVDE.
Ultrazvučna terapija
Terapija ultrazvukom podrazumeva primenu zvučnih talasa u terapeutske svrhe. Kao samostalna terapija ili kao dodatna uz već postojaću fizikalnu terapiju, ultrazvučna terapija pokazala se kao jedana od efikasnih terapeutkih metoda koja za kratko vreme daje dobre rezultate napretka u poboljšanju stanja ili oporavku prilikom povreda, što je veoma važno kako bi se naši pacijenti što pre vratili svakodnevnom kvalitetnom životu. Kao posledica apsorpcije ultrazvučnih talasa dolazi do zagrevanja tkiva i ubrzanja protoka krvi. Ultrazvuk povećava propustljivost ćelijskih membrana, omogućavajući lokalnu aplikaciju lekova na tretirano mesto – ultrasonofroreza.
Takođe, ultrazvučni talasi vrše masažu mišića, ligamenata i tetiva, čime dovode do opuštanja tretiranih struktura. Ultrazvuk ispoljava analgetski efekat (protiv bola), deluje protivupalno, smanjuje mišićni spazam i pospešuje zarastanje tetiva posle povreda. Više o ultrazvučnoj terapiji pročitajte OVDE.
U našoj Imedic ordinaciji u Beogradu su vam takođe na raspolaganju Tecar terapija i Shockwave terapija.
KLIKOM NA LINK SAZNAJTE PROMO CENE PAKETA FIZIKALNE TERAPIJE U IMEDIC ORDINACIJI U BEOGRADU!
NAŠE USLUGE
O NAMA
Godina iskustva 15+
Intervencija na zglobovima 5500+
Naučnih radova 30+
RADNO VREME
Ponedeljak- Subota
9:00-21:00
POZOVITE NAS
NAŠA LOKACIJA
Kneza Miloša 23, II sprat, Beograd
NAŠI LEKARI
Profesionalno iskustvo
Dijagnostika i terapija zapaljenskih reumatskih bolesti (reumatoidni artritis, sistemski eritemski lupus, ankilozirajući spondilitis, psorijazni artritis, polimiozitis, dermatomiozitis, vaskulitisi), degenerativnih reumatskih bolesti (artroza šaka, kuka i kolena), metaboličkih bolesti kostiju (osteomalacija, osteoporoza), bolesti deponovanja kristala (giht, hondrokalcinoza), lokalnih bolnih sindroma (bolno rame, bol u vratu, bol u leđima, bolovi nastali zbog zapaljenja tetiva i burzi), kompleksnih regionalnih bolnih sindroma (algoneurodistrofije) kao i specifičnih bolnih sindroma i sindroma hroničnog bola (fibromialgija, miofascijalni bolni sindromi, bol udružen sa polineuropatijama).