Elektroterapija je segment fizikalne terapije koji se odnosi na terapiju baziranu na primenu različitih vrsta električnih struja u cilju lečenja određenih stanja ili povreda pacijenata. Kao jedan visokoefektivnih tretmana, elektroterapija funkcioniše tako što utiče na širenje krvnih sudova, pojačava cirkulaciju krvi i limfe što direktno pozitivno utiče na oporavak povređenih tkiva i smanjenje otoka.

Cilj elektroterapije jeste da se suzbiju zapaljenski procesi unutar tkiva, kao i da se otklone uzročnici koji dovode do pojave bola u tretiranim regijama. Stoga nije nimalo neobično da je elektoterapija sastavni deo fizikalne terapije kod pacijenata nakon različitih vrsta povreda ili pogoršanih stanja kako mišićnih tako i koštanih, jer pomaže bržem zaceljenju u oba slučaja.
Elektroterapija je posebno delotvorna kod sportskih povreda, povreda ligamenata i mišića, uganuća i izvrtanja zglobova, bolova u ramenima ili laktovima, artritisa, kao i kod bolova u lumbalnom ili vratnom delu kičmenog stuba. Zbog velikog opsega povoljnih efekata elektroterapija se vrlo često koristi u fizikalnoj terapiji kao samostalna vrsta terapije ili kao dopuna drugim vrstama terapije u cilju rapidnog oporavka pacijenata.

Šta je elektroterapija?

elektroterapija

Elektroterapija podrazumeva korišćenje električnih struja u svrhu lečenja pacijenata. Kretanjem elektriciteta prenosi se energija na tkiva i izazivaju se različiti povoljni efekti.
Na taj način smanjuje se zapaljenski proces i pomaže oporavak koji dovodi do smanjenja bola na tretiranim mestima.

Koji su efekti elektroterapije?

Efekti elektoterapije su višestruki, jer se ovom vrstom terapije istovremeno:

  • stimulišu nervni završeci
  • inhibiraju se putevi bola
  • povećava se cirkulacija
  • u celini se stimuliše metabolizam tkiva.

Koji će efekat biti dominantan zavisi od vrste struje koja se primenjuje i od efekta koji želimo da postignemo. Ono što pacijente najčešće zanima jeste činjenica da elektroterapija deluje na bolna mesta analgetski, što znači da uspešno redukuje osećaj bola tako što vrši nadražaje na receptore u koži, smanjuje otok i poboljšava cirkulaciju krvi i limfe.
Najveći efekat postiže se kombinacijom sa ostalim fizikalnim terapijama kao što su laseroterapija, magnetoterapija ili kineziterapija.

Aparati za elektroterapiju

Naši aparati imaju mogućnost da produkuju 35 različitih struja što omogućava da se za svakog pacijenta napravi optimalan izbor tretmana u zavisnosti od dijagnoze, godina starosti, pridruženih bolesti i ličnih afiniteta pacijenata.

Najsigurniji aparati najvišeg kvaliteta i stručnost naših lekara prilikom dijagnostikovanja, kao i određivanja adekvatne terapije daju maksimalne rezultate kako bi kvalitet života naših pacijenata što pre bio poboljšan nakon lečenja povreda i bolnih stanja.

Koje su indikacije za primenu elektroterapije?

elektroterapija sportske povrede
  • Traume i sportske povrede

  • Stanja posle preloma i operacija

  • Degenerativne bolesti kičmenog stuba (bol u leđima i vratu, ishijadični bol)

  • Degenerativne bolesti velikih zglobova: koksartroza (degenerativna bolest kuka), koksartroza (degenerativna bolest kolena)

  • Zapaljenske reumatske bolesti: reumatoidni artritis, psorijazni artritis, Beterevljeva bolest, i dr.

  • Kompresivne neuropatije: sindrom karpalnog tunela

  • Elektrostimulacija mišića: nakon povreda ili pak dopuna uobičajenom vežbanju

  • Periferne polineuropatije, radikulopatije i neuralgije

  • Temporomandibularni artritis

Kako izgleda elektroterapija?

Terapija izgleda tako što stručno lice – fizioterapeut postavlja terapijske elektrode na tačno određena bolna ili povređana mesta koja je lekar prethodno pregledao, dijagnostikovao i odredio tačan broj terapija i odabir struja koje se koriste u lečenju.  Zavisno od veličine bolne regije koriste se od dve do šest elektroda.
Kada se elektrode postave uključuje se elektro-aparat i podešava odgovarajuća i tačna terapijska frekvencija i amplituda.

Da li je elektroterapija bolna?

Elektroterapija kod pacijenata izaziva osetne prijatne senzacije koje se mogu opisati kao mravinjanje ili blago peckanje, ali nikako neprijatnost ili pojačan bol ne već bolnom mestu.

Kakva su iskustva pacijenata nakon elektroterapije?

elektroterapija

Iskustva pacijenata nakon primene serije elektroterapija pokazuju da već nakon nekoliko terapija dolazi do znatnog poboljšanja tretirane regije, smanjenja bola i otoka što dovodi do znatno bržeg oporavka pacijenata. Drugim rečima, kod pacijenata nakon serije elektroterapija se:

  • Znatno smanjuje otok
  • Smanjuje se osećaj bola
  • Mišići jačaju svoju funkciju
  • Smanjuju se zapanjenski procesi
  • Ubrzava se oporavak od povreda
  • Ublažavaju se simptomi hroničnih bolesti

Cena elektroterapije?

Cena elektroterapije zavisi od indikacije zbog koje dolazite na tretman, pa se tako cena može razlikovati zavisno od veličine regije tela na kojoj se primenjuje, kao i od broja terapija koje preporučuje lekar specijalista.
Detaljnije o cenama možete pročitati OVDE, a za sva pitanja i nedoumice možete pozvati našu ordinaciju na 064/237-0707, a naše ljubazno i stručno osoblje će vam detaljno objasniti sve u vezi sa elektroterapijom.

 NAŠE USLUGE

Naša ordinacija nudi ekspertske reumatološke preglede, savremenu ultrazvučnu dijagnostiku, PRP terapiju, injekcije hijaluronske kiseline, injekcije kolagena, fizikalnu terapiju, akupunktura, celokupan plan lečenja i rehabilitacije.

celular matriks akcija
hijaluronska kiselina akcija
prp terapija cena
  O NAMA

Godina iskustva 15+

Zadovoljnih pacijenata 10000+

Intervencija na zglobovima 5500+

Naučnih radova 30+

   RADNO VREME

Ponedeljak- Subota

9:00-21:00

  POZOVITE NAS
  NAŠA LOKACIJA

Kneza Miloša 23, II sprat, Beograd

NAŠI LEKARI

Dr Ivica Jeremić

Dr Ivica Jeremić reumatolog Beograd

Profesionalno iskustvo

Dijagnostika i terapija zapaljenskih reumatskih bolesti (reumatoidni artritis, sistemski eritemski lupus, ankilozirajući spondilitis, psorijazni artritis, polimiozitis, dermatomiozitis, vaskulitisi), degenerativnih reumatskih bolesti (artroza šaka, kuka i kolena), metaboličkih bolesti kostiju (osteomalacija, osteoporoza), bolesti deponovanja kristala (giht, hondrokalcinoza), lokalnih bolnih sindroma (bolno rame, bol u vratu, bol u leđima, bolovi nastali zbog zapaljenja tetiva i burzi), kompleksnih regionalnih bolnih sindroma (algoneurodistrofije) kao i specifičnih bolnih sindroma i sindroma hroničnog bola (fibromialgija, miofascijalni bolni sindromi, bol udružen sa polineuropatijama).