Moguće je da baš dok čitate ovaj blog, sedite za svojim radnim stolom, kod kuće ili u kancelariji.

U kakvom ste položaju dok radite? Da li je vaša kičma pogrbljena dok koristite laptop ili telefon? Da li su vaši mišići napeti? Osećate bol u donjem delu leđa ili u vratu? Upale su česte, a masaže više nisu dovoljne?

Istraživanja pokazuju da nepravilan položaj dovodi do različitih zdravstvenih posledica, a najčešći su pad energije, slab fokus i bolovi u leđima. Ako već godinama radite u sedećem položaju, sigurno ste osetili posledice ovakvog načina rada.
Vreme je da pristupite rešenju na drugačiji način.

U proteklih desetak godina, sve više govorimo o ergonomiji jer ona ima direktan uticaj na produktivnost, raspoloženje i zdravlje radnika. To nije prolazni trend, već rastuća potreba da svoje zdravlje sačuvamo u godinama koje su pred nama. Ekspanzija poslova od kuće, kao i poslova koji zahtevaju osmočasovni boravak na stolici, doveli su do toga da dobro razmislimo o kreiranju zdravog i funkcionalnog radnog mesta.

ergonomija bolovi

Uređenje radnog prostora prema individualnim potrebama

Stručnjaci su dokazali da sedenje nije najveći problem. Telo, kada je u jednom položaju duže vreme, počinje da bude pod pritiskom. Dok se vi fokusirate na radne zadatke, telo se napreže da bude u statičnom stanju. Naginjanje tela unapred dok su vam ruke naslonjene na stolu ili dok pišete na laptopu, dovodi do toga da se nakon nekoliko sati javlja umor i bol u zglobovima.

Postoji nekoliko proverenih saveta koji će učiniti da vaš radni prostor bude prilagođen vašim potrebama.

Pravite pauze na svakih sat vremena

Možda niste svesni svog položaja tela dok ste maksimalno skoncentrisani na sve one kompleksne zadatke koji vas čekaju tokom dana, ali to onda znači da je neophodno da pravite česte pauze.

One ne moraju da traju dugo i niko neće biti oštećen što ćete se protegnuti i prošetati, a telo će vam biti zahvalno. Ustanite, hodajte po kancelariji, istegnite ruke i vrat. Radite to na svakih sat vremena, po par minuta.

Ukoliko imate mogućnost da stojite i radite, neizmenično menjajte tok rada, kako kičma ne bi bila u položaju koji joj ne odgovara. Jednostavna promena položaja će ublažiti bolove, ukočenost i umor.

Pronađite udobnu stolicu

Udobnost počinje sa vašom stolicom. Neophodno je da ona podržava prirodnu krivinu vaše kičme. Uverite se da je stolica prilagođena visini koja će obezbediti da vaša stopala imaju pravilan oslonac. Stopala uvek treba da budu u ravni sa podom.
Ergonomske stolice imaju lumbalnu podršku, i čak i ako niste navikli na njih, vremenom će vam pomoći da ispravite držanje.

Osim prilagođavanja visine, potrebno je podesiti naslon tako da donji deo leđa ima potporu i da ne bude pod pritiskom. Ukoliko vaša stolica nema prilagodljive rukohvate, vreme je za zamenu. Iako se ovakve stolice mogu „istrpeti“, istina je da će imati negativan uticaj na ruke i zglobove, a bol i ukočenost će se preneti na vrat.

Pozicija monitora ima uticaj na vrat

Oči nam se naprežu neprekidno dok gledamo u ekran, i ovde ne govorimo samo o uticaju plavog svela, već i o tome kako naša kičma funkcioniše u položaju gde moramo da podižemo ili spuštamo vrat.

Bez obzira da li imate izdvojen monitor ili laptop, potrebno je da ekran bude u nivou očiju. Ovo prilagođavanje može zahtevati podesivi sto ili postolje za monitor. Dok udobno sedite za stolom, monitor bi trebalo da bude udaljen u nivou dužine ruke.

Naši pacijenti nas često pitaju: “Kako da znam da sam u dobrom položaju?” – Samo obratite pažnju na ramena. Kada su ramena opuštena i gornji deo leđa ispravljen, to je znak da ste u dobrom položaju.

Alati za rad, na dohvat ruke

Čist i uredan sto ne služi samo boljoj organizaciji, već i produktivnosti. Sve što koristite u toku rada, treba da vam bude na dohvat ruke, jer će to sprečiti da se neprirodno istežete ili savijate. Telefon, laptop, olovke, planeri, neka budu poređani na vidnom mestu.

Postavka tastature i miša

Kada je reč o tastaturi i mišu, da biste sprečili naprezanje, podlaktice treba da budu u paraleli sa podom ili blago podignute. Kada kucate na tastaturi, obratite pažnju u kom su položaju zglobovi, oni treba da ostanu ravni.

Ako vam se učini da zglobovi trpe napor, koče se ili osećate peckanje nakon radnog dana, razmislite o korišćenju jastučića kao potrpore, kako bi se obezbedio neutralan položaj ruku i zglobova.

ergonomija bolovi reumatologija

Ponavljajući pokreti dovode do povreda

Dok radimo kod kuće ili u kancelariji, ponavljamo pokrete, automatski. Više i ne mislimo o tome da li je kičma u pravilnom položaju i kako zglobovi reaguju na određene pokrete. Menjanje pozicije tokom rada može da bude blagotvorno i da prekine ciklus stresa koji se neprestano ponavlja i dovodi do različitih povreda tokom vremena.

Ukoliko na svom radnom mestu primetite nedostatke, važno je da reagujete – tražite od poslodavca novu opremu ili donesete onu u kojoj će vam biti udobnije. Nema ničeg važnijeg od zdravlja, a to u nekim slučajevima znači da ćemo sami morati da se pobrinemo da nam dan na poslu prođe sa manje opterećenja.

Kada kupujete stolicu, obavezno je isprobajte u prodavnici pre nego što je poručite. Izaberite stolicu sa točkovima, kako bi omogućila nesmetano kretanje. Neke stolice dolaze sa dodacima za vrat, neke ne. Možete da kupite i naslon za vrat i glavu, i da time nadogradite svoju postojeću stolicu. Na tržištu ćete pronaći i ergonomske podupirače, podizače, oslonce za zglobove, tabure za odmaranje nogu i još mnogo dodataka, koji su napravljeni da vam olakšaju rad.

Zaključak

Ergonomija ima za cilj da posao u kancelariji ili kod kuće učini lakšim, bezbednijim i zdravijim na duže staze. Primenite ove savete već danas i osetićete olakšanje kod bola, ukočenosti i neprijatnosti koji se neminovno javljaju usled ovakvog načina rada.

Ukoliko su posledice već izražene, savetujemo da se konsultujete sa lekarom, i da svoje zdravlje shvatite kao prioritet. Lekar će vam dati najbolje savete i usmerenja za trenutno stanje. Kada se vi osećate dobro, odmorno i puni ste energije, to će se pozitivno odraziti i na posao koji obavljate.

Podelite članak!