Pacijenti sa artritisom često istražuje dodatne metode, tehnike i biljne suplemente koji će im pomoći da se izbore sa simptomima poput boli, upala, otoka i ukočenosti u zglobovima. Đumbir se često spominje kao prirodno i zdravo rešenje za ublažavanje izraženih simptoma. Đumbir je obavezan u mnogim kuhinjama širom sveta. Dokazano leči mučninu, te se savetuje trudnicama, kao i deci koji imaju stomačni grip. Ali, da li je zaista blagotvoran za simptome artritisa?
U današnjem blogu, istažujemo uticaj đumbira na artritis, njegove benefite, ali i potencijalne rizike.
Đumbir i osteoartritis – studija
Kod osteoartritisa, rađene su 3 različite studije, gde je polovina pacijenata bila pod placebo efektom, dok je druga polovina konzumirala đumbir. Rezultati su pokazali da je đumbir u tom slučaju imao bolje efekte, ali su dokazi bili nedovoljni da bi se došlo do zaključka.
Dalja ispitivanja iz 2021. rađena su na leku za ublažavanje bolova i na kombinaciji đumbira, bibera i kurkumina (sastojak kurkume koji ima anti upalno dejstvo). Dokazano je da je kombinacija ovih biljaka bila jednako efikasna kao i lek.
Još jedna studija, istraživala je bezbednost visoko koncentrovanog đumbira kod pacijenata sa osteoartritisom kolena. U njoj je učestvovalo 261 pacijenata koji su imali jake do umerene bolove u kolenima. 6-nedelja kasnije, grupacija 1 je uzimala ekstrakt đumbira dok je grupacija 2 bila pod placebo efektom. Pacijenti prijavljuju da bol u kolenima manji i da lakše ustaju (oni koji su koristili đumbir). Neželjeni efekti su bili blagi.
Zaključak je da visoko prečišćen i standardizovan ekstrakt đumbira može da ima efekat na smanjenje simptoma osteoartritisa. Bezbednost je na dobrom nivou, a nisu prijavljeni zabrinjavajući negativni efekti.
U ovom slučaju, đumbir je koristan, i dokazano delotvoran. Da li to važi i za druge oblike artritisa?
Studija za ispitivanje uticaja đumbira kod reumatoidnog artritisa
Kako đumbir deluje kod reumatoidnog artritisa, još uvek je rano da potvrdimo. Postoji malo studija, i one nisu dovoljne za izvođenje zaključaka. Ono što se do sada zna jeste da đumbir može da umanji upalu, kada se uzima u određenoj i kontrolisanoj dozi i da ima pozitivan efekat.
Po čemu je đumbir poseban?
Đumbir se naširoko koristi u tradicionalnoj medicini. Ima dugu istoriju upotebe u različitim oblicima. Dokazano deluje kod varenja, ima dejstvo kod mučnine i pomaže kod gripa i prehlade. Često se spominje i kao blagotvoran kod artritisa. Glavni razlozi za to su svojstva đumbira.
Đumbir ima antiimflamatorna svojstva
Jedan od glavnih razloga zašto se smatra da đumbir pomaže kod artritisa jeste njegovo antiimflamatorno dejstvo. Poznato je da jedinjenja koja se nalaze u đumbiru (gingeroli, šogaoli i paradoli), imaju antioksidativni i anti upalni efekat. U teoriji, đumbir može da umanji bol i otok koji su povezani sa artritisom.
Đumbir dolazi u različitim oblicima
Đumbir možete pronaći u kapsulama, odnosno suplementima, tinkturama, čajevima, praškastim dodacima, namirnicama. Možete ga koristiti u bilo kom obliku koji vam prija, ali treba da obratite pažnju na to da ekstrakt bude kvalitetan i čist. U suplementima je ova regulacija najizraženija (i ispitana je!), te tako možete da budete sigurni da ste dobili maksimum od ove biljke.
Čaj od đumbira možete lako da napravite tako što ćete svež koren potopiti u kipuću vodu. Možete da dodate med i limun, ali u ovom slučaju, izbegavajte šećer, jer šećer može da pojača upalne procese u telu.
Đumbir takođe možete da koristite kao začin, dok spremate omiljena slana jela. Slaže se fino sa različitim supama i čorbama, a može biti i začin mesu.
Đumbir za lokalnu upotrebu kod artritisa
Đumbir može da se koristi lokalno za pravljenje obloga, a možete da koristite i ulja na bazi đumbira za masažu. Kada se nanosi kroz oblogu, kremu ili ulje, đumbir će direktno delovati na ublažavanje bolova.
Dnevna doza
Stručnjaci preporučuju da se u početku koristi manje đumbira, kako bi se ispitao efekat na zdravlje. 200 mg đumbira dnevno će za početak biti dovoljno, a kasnije možete da povećavate dozu. Svakako bi trebalo da porazgovarate sa svojim lekarom o dozi koja bi bila najbolja za vas.
Kada treba biti oprezan sa đumbirom?
Đumbir može da uspori zgrušavanje krvi, te se ne savetuje pacijentima koji su na antikoagulantnoj terapiji. Ne bi trebalo ni da ga konzumiraju dojilje, osobe koje imaju kamen u bubregu, pacijenti sa povišenim krvnim pritiskom i manjkom kilograma. Kod nekih osoba može da se javi i alergija na đumbir, mada je ona veoma retka.
Mere opreza i neželjeni efekti
Đumbir je bazično bezbedan i siguran za upotrebu, i mnogi neće imati nikakav problem pri korišćenju, ali rizici i dalje postoje, kao i kod svakog drugog biljnog leka. Ponekad može da izazove blage neželjene efekte, a među najčešćima su bol u stomaku i dijareja. Đumbir razređuje krv, i ako koristite bilo kakve druge lekove za razređivanje krvi, đumbir treba da izbegavate, ili da ga koristite pod nadzorom svog lekara.
Zaključak
Istraživanja su za sada ohrabrujuća i verujemo da će nova ispitivanja biti bazirana na svim benefitima koje đumbir kao prirodni lek može da pruži osobama sa artritisom. Potencijal đumbira u ublažavanju otoka, bolova i neprijatnosti je veliki. Zahvaljući umirujućim i anti upalnim svojstvima, đumbir predstavlja opciju za sve osobe koje su u potrazi za dodatnim tretmanom lečenja artrtisa.
Ipak, nijedan prirodni lek za sada ne može da opovrgne značaj klasičnih medicinskih terapija, ali zajedno u kombinaciji, mogu da pruže zadovoljavajuće rezultate i olakšanje pacijentima.
Pre nego što se odlučite da đumbir koristite na jedan od dostupnih načina, treba da popričate sa svojim lekarom, pogotovo ako uzimate druge lekove ili patite od udruženih bolesti na koje bi đumbir mogao da ima negativan uticaj.
Đumbir nije magični lek i neće svim pacijentima sa artritisom doneti dobrobit. Uz dalja istraživanja i razumevanja uticaja prirodnog leka na artritis, đumbir ima potencijal da postane glavna komponenta u dodacima za lečenje, ali ne i zamena lekovima za artritis.
Prirodni lekovi itekako mogu da doprinesu zdravlju i blagostanju. Oprez se podrazumeva, kao i otvoren razgovor sa lekarom koji će vam dati najbolje smernice za dalje lečenje.