Sindrom karpalnog tunela nastaje zbog pritiska na središnji nerv prilikom prolaska kroz karpalni tunel-uzani prostor u predelu šake. Zbog povećanog pritiska javlja se otok nerva; dolazi prvo do oštećenja vlakana koja sprovode čulne nadražaje. Kako bolest napreduje dolazi do oštećenja motornih vlakana koja su odgovorna za pokretanje mišića i funkciju šake.
Koji su simptomi sindroma karpalnog tunela?
Pacijenti se najčešće žale na trnjenje u šaci, koje je često praćeno bolom. Nekad se bol može širiti do lakta, pa čak i ramena. Tegobe su najizraženije tokom noći i ranog jutra. Pacijenti moraju često da ustaju iz krevete, da protresu šake (što delimično oslobađa nerv od pritiska). Nekada imaju osećaj da su šake otečene, iako objektivno otok ne može da se vidi.
Kod uznapredovalih slučajeva dolazi do atrofije mišića šake, smanjenje snage stiska što je često praćeno nemogućnošću vršenja finih radni, otežano je hvatanje predmeta, predmeti često ispadaju iz ruku.
Koji su razlozi za nastanak sindroma karpalnog tunela?
Sindrom karpalnog tunela je češći kod žena jer one imaju anatomski manji karpalni kanal pa je porast pritiska u kanalu značajno češći. Gojaznost je takođe veoma važan faktor rizika. Naporan fizički rad, ili pak ponavljani pokreti (kakvi se često prave dok se radi za računarom) mogu da budu okidač za razvoj sindroma.
Dijabetes često dovodi do sindroma karpalnog tunela. Čak i samo insulinska rezistencija može da bude odgovorna za nastanak sindorma kapralnog tunela. Različite druge endokrine bolesti su povezne sa nastankom sindroma.
Sindrom može biti i prvi znak nastanka reumatoidnog artitisa ili pak sistemske bolesti vezivnog tkiva. Iz tog razloga kod svih pacijenata sa sindromom karpalnog tunela neophodan je pregled reumatologa i isključivanje potencijalno ozbiljnih razloga za nastanak sindroma karpalnog tunela.
Kako se postavlja dijagnoza sindroma karpalnog tunela?
Dijagnoza sindroma karpalnog tunela može se postaviti na osnovu kliničkog pregleda i tipičnih podataka koji se dobijaju od pacijenta.
Ultrazvukom se može uočiti otok nerva i mogu se isključiti tumorski procesi u predelu karpalnog tunela koji mogu da dovedu do toka nerva. Defintivna dijagnoza sindroma karpalnog tunela postavlja se elektromiografskim ispitivanjem, kojim može da se potvdi i stepen oštećenja nerva.
Kako se leči sindrom krapalnog tunel?
Kao prvi korak u lečenju sindroma karpanog tunela primenjuje se fizikalna terapija i nesteroidni antiinflmatorni lekovi. Ipak, često je neophodno dosta fizikalnih tretmana i kod velikog broja pacijenata se ne postiže zadovoljavajuće smanjenje tegoba. Davanjem depo preparata kortikosteroida pod kontrolom ultrazvuka se kod značajnog broja pacijenata postiže potpuni i dugotrajni oporavak. Uvek je važno da se pored primene kortikosteroida leči i poremećaj koji je doveo do pojave sindroma karpalnog tunela čime se obezbeđuju trajni rezultati.
Kod pacijenata kod kojih fizikalna terapija i lokalna primena kortikosteroida nisu doveli do poboljšanja, ili pak imaju tško oštećenje nerva pristupa se hiruškom lečenju. Iako je hirurško lečenje efikasno u 90% slučajeva nakon godinu dana, kod oko 35% pacijenata će se simptomi vratiti nakon 5 godina.
Pet načina kakoda pomognete sebi ako imate sindrom karpalnog tunela
- Izbegavajte ponavljajuće pokrete u zglobu ručja
Ako puno radite za računarom pravite česte pauze. Dobar izbor je upotreba ergonomskog miša.
- Nemojte nositi teške predmete
Nošenje teških predmeta dovodi do istezanja nerva, pogoršanja otoka i simptoma karpalnog tunela. Problem se često javlja nakon nošenja teških kesa iz samoposluge ili pak prilikom premeštanja stvari. Savet za pacijente sa sindromom karpalnog tunela je da uvek koriste mala kolica kad idu u nabavku.
- Koristite udlage (ortoze)
U specijalizovanim prodavnicama mogu da se nađu ortoze koje fiksiraju ručni zglob u određenom položaju i smanjuju pritisak na središnji nerv. Obično se nose tokom spavanja i kod nekih pacijenata mogu značajno da olakšaju tegobe.
- Koristite lokalne nesteroidne antiinflamatorne lekove
Preparati diklofenaka, etofenamata, ibuprofena u obliku gela kada se nanesu na zglob ručja u nekoliko puta u toku dana, naročito na njegovoj unutrašnjoj strani smanjuju otok u predelu nerva i deluju na smanjenje simptoma.
- Redukujte telesnu težinu
Redukcija tečesne težine značajno utiče na pritisak u karpalnom tunelu. Iako je proces gubitka težine spor i neće uticati na akutni problem, gubitka kilograma će dugoročno imati pozitivan uticaj.
NAŠE USLUGE
O NAMA
Godina iskustva 15+
Intervencija na zglobovima 5500+
Naučnih radova 30+
RADNO VREME
Ponedeljak- Subota
9:00-21:00
POZOVITE NAS
NAŠA LOKACIJA
Kneza Miloša 23, II sprat, Beograd
NAŠI LEKARI
Profesionalno iskustvo
Dijagnostika i terapija zapaljenskih reumatskih bolesti (reumatoidni artritis, sistemski eritemski lupus, ankilozirajući spondilitis, psorijazni artritis, polimiozitis, dermatomiozitis, vaskulitisi), degenerativnih reumatskih bolesti (artroza šaka, kuka i kolena), metaboličkih bolesti kostiju (osteomalacija, osteoporoza), bolesti deponovanja kristala (giht, hondrokalcinoza), lokalnih bolnih sindroma (bolno rame, bol u vratu, bol u leđima, bolovi nastali zbog zapaljenja tetiva i burzi), kompleksnih regionalnih bolnih sindroma (algoneurodistrofije) kao i specifičnih bolnih sindroma i sindroma hroničnog bola (fibromialgija, miofascijalni bolni sindromi, bol udružen sa polineuropatijama).
Leave A Comment