Antiinflamatorna dijeta pomaže da se umanje upale u telu. Deluje na alergijske reakcije, na bolove i crvenilo. Sprečava da se upala razvije u hroničnu bolest.
Antiinflamatorna dijeta je tip ishrane koji podrazumeva pripremanje hrane na određen način, kao i konzumiranje namirnica koje pomažu kod uklanjanja ili smanjenja intenziteta upalnog procesa u organizmu. Vremenom, sve je više podataka i dokaza o njenoj delotvornosti.
Antiinflamatorna dijeta je vrlo specifična, a sam način njenog delovanja mnoge fascinira. Ne samo da se bazira na namirnicama koje će pomoći kod upalnih porcesa u organizmu, već doprinosi i dobrom opštem zdravlju organizma. Obezbeđuje unos svih potrebnih hranljivih supstanci.
U narednim redovima, saznajte kako deluje antiinflamatorna dijeta i kakvim rezultatima doprinosi.
Stvaranje upale u telu
Upala je prirodna reakcija tela na povredu ili iritaciju. Može biti od koristi jer pomaže u borbi protiv infekcija i popravlja oštećeno tkivo. Ali kada je hronična, može izazvati bol, otok i druge ozbiljne zdravstvene probleme. Može dovesti i do hronične nelagodnosti, do oštećenja zglobova i organa.
Upala je osnovni uzrok mnogih zdravstvenih problema, uključujući bolesti srca, rak i autoimune poremećaje. U stvari, smatra se da je upala uključena u skoro sve bolesti i stanja, od depresije do dijabetesa.
Hrana koju jedete utiče na proizvodnju proinflamatornih jedinjenja zvanih citokini u vašem telu. Ishrana bogata zasićenim mastima i rafinisanim ugljenim hidratima može da podstakne upalu, dok ishrana bogata voćem i povrćem može da je umanji. Antiinflamatorna dijeta je kreirana da pomogne u prevenciji hroničnih bolesti kao što su bolesti srca i dijabetes smanjenjem upale u celom telu.
Važno je znati da se na upalu može uticati. Ona se može držati pod kontrolom. Upala se kontroliše uz pomoć ishrane, vežbanja i fizičke aktivnost. Stres, koji je pojačivač upale, može da se sanira uz različite tehnike. Ova tri činioca će zajedno doprineti bržem ozdravljenju organizma.
Prvi korak u upravljanju upalom je razumevanje koje namirnice izazivaju upalu u telu i koja hrana se bori protiv nje.
Protivupalna ishrana treba da se sastoji od puno voća i povrća, celih žitarica i nemasnih proteina poput ribe. Ova vrsta dijete će pomoći u smanjenju upale smanjenjem unosa prerađene hrane ispunjene šećerom, zasićenim mastima i veštačkim sastojcima koji povećavaju rizik od srčanih oboljenja i raka.
Kako deluje antiinflamatorna dijeta?
Upalni procesi u organizmu su prilično česta pojava. Znak su, da je u organizam dospelo neko strano telo, ili je započeo određeni infektivni proces. Kao odgovor organizma na to javlja se upalni proces.
Najčešće, takvi procesi prođu bez ikakvih simptoma, tako da su gotovo zanemarljivi, međutim kada postanu hronični, javlja se problem. U tim slučajevima, upalni procesi štete i zdravim ćelijama u organizmu.
Prema istraživanjima jedan od ključnih uzroka ubrzanog starenja organizma i pojave bolesti jesu hronični inflamatorni procesi u organizmu.
Sve je više naučnih istraživanja i dokaza koji sugerišu o tome kako i koliko određene namirnice štete ljudskom organizmu. Konzumirajući ih, ili samo pripremajući na određen način, načini se više štete nego koristi organizmu.
Antiinflamatorna dijeta usmerena je na borbu protiv upalnih procesa u organizmu. Određena hrana smanjuje rizik za razvoj oboljenja koja nastaju zbog oštećenja zdravih ćelija u organizmu. Antiinflamatorna dijeta je bogata namirnicama koje sadrže antioksidanse koji unapređuju zdravlje, polifenole i druga jedinjenja. One jačaju imunitet i imaju potencijal da se bore protiv upala i upalnih procesa u organizmu. Jačaju imunološki sistem i stimulišu da se bori sa upalama.
Koji je cilj antiinflamatorne dijete?
Prvenstveno, treba imati u vidu da ovakav način ishrane ne može da otkloni zdravstveni problem, odnosno da leči bolest koja je nastala. Može samo da doprinese smanjenju inflamatornog procesa. Shodno tome, treba je posmatrati kao preventivu, a ne kao lek. Ona treba da postane deo svakodnevnice, plan ishrane. Iz tog razloga, pravilnije je nazvati je načinom ishrane, nego dijetom.
Cilj antiinflamatorne dijete je da, koliko je to moguće, spreči hronične upalne procese u organizmu ili da smanji njihov obim i intenzitet.
Unutrašnje promene u telu su takođe impresivne: smanjenje upale odmah ublažava umor, povećava koncentraciju i performanse. Dugoročno, ova vrsta ishrane će vas zaštititi od mnogih bolesti: od gubitka vida do srčanih problema i Alchajmerove bolesti.
Hrana koja čini osnovu dijete bogata je antioksidantima i nezasićenim mastima. Antioksidanti se aktivno bore protiv slobodnih radikala koji oštećuju ćelije tela, izazivaju upale, smanjuju imunitet i ubrzavaju proces starenja. Omega 3 i Omega 6 masne kiseline, kao i vitamini A i E, održavaju telo iznutra zdravim, jačajući svaku ćeliju.
Kome i kada se preporučuje antiinflamatorna dijeta?
Antiinflamatorna ishrana se preporučuje svima, bilo da su skloni inflamacijama u organizmu ili nisu. Često pod uticajem mnogobrojnih spoljšnjih faktora, napravilnog životnog stila, stresa, pojavljuju se odgovori imunološkog sistema u vidu upala. Upotreba namirnica iz rizične grupe, pod kojim se podrazumevaju one namirnice koje mogu uzrokovati povišen CRP, može pre ili kasnije dovesti do raznih upalnih procesa u organizmu.
Stoga se antiinflamatorna ishrana preporučuje onima koji:
- imaju simptome hronične upale organizma ili određenog sistema organa;
- imaju u porodičnoj anamnezi neko hronično oboljenje;
- žele da unaprede svoje zdravlje;
Antiinflamatorna ishrana može poslužiti kao prevencija za mnoga stanja koja se pogoršavaju hroničnom upalom.
Neka od tih stanja su:
- reumatoidni artritis
- psorijaza
- astma
- eozinofilni ezofagitis
- kronova bolest, kolitis, zapaljenska bolest creva
- lupus
- Hashimotov tiroiditis
- metabolički sindrom (skupina stanja koje se obično javljaju zajedno – dijabetes tipa 2, gojaznost, visok krvni pritisak i kardiovaskularne bolesti)
Namirnice u antiinflamatornoj dijeti
Iako ne postoji specifična ishrana koju bi ljudi koji su skloni inflamatornim procesima trebalo da prate, identifikovane su određene namirnice koje mogu pomoći u kontroli upale. Mnoge od njih se nalaze u takozvanoj mediteranskoj ishrani. Između ostalih osnovnih namirnica stavlja se akcenat na ribu, povrće i maslinovo ulje.
Određene vrste riba su bogate omega-3 masnim kiselinama. Kiseline utiču na upale, smanjuju C-reaktivni protein (CRP) i interleukin-6, dva upalna proteina u telu. Losos, tunjevina, sardine, inćuni – sjajan su primer vrste riba koju bi trebalo uvrstiti u svakodnevne obroke.
Izboru zdravih masnoća, svakako treba dodati i avokado i laneno ulje. Maslinovo ulje sadrži mononezasićene masti zdrave za srce. Sadrži i antioksidante i oleokantal, jedinjenje koje može smanjiti upalu i bol. Ekstra devičansko maslinovo ulje je manje rafinisano i prerađeno. Zadržava više hranljivih materija od standardnih sorti.
Zahvaljujući antibakterijskim, antivirusnim i protivupalnim svojstvima gljive poput šitake, reiši i maitake, mogu pomoći u poboljšanju imuniteta. Ublažiće zapaljenja u čitavom telu. Sadrže beta-glukane koji stimulišu imunološki sistem. Bogate su antioksidansem, ergotioneinom koji pomaže u borbi sa upalama. Osim toga, gljive su dobar izvor proteina, vlakana i različitih B vitamina.
Voće i povrće prepuno je antioksidansa. Podržavaju imuni sistem – prirodni odbrambeni sistem tela – i mogu pomoći u borbi protiv upale. Raznovrsno voće kao što su borovnice, kupine, trešnje, jagode,lubenica, kajsije i breskve zaslužuju posebnu pažnju.
Među povrćem, najviše antioksidanasa ima u spanaću, kelju i brokoliju, paprici. Pasulj takođe ima nekoliko antioksidativnih i antiinflamatornih jedinjenja. On je fantastičan izvor vlakana, proteina, folne kiseline i minerala kao što su magnezijum, gvožđe, cink i kalijum.
Nikako se ne sme zaboraviti i na semenke i orašaste polodove. Orasi, bademi, bundevino seme, suncokretovo seme treba da budu zastupljeni u ishrani. Oni su pravo skladište vitamina A i E i minerala neophodnih za telo. Orašasti plodovi su puni mononezasićenih masti, proteina i vlakana koji se bore protiv upale.
Kao izvor ugljenih hidrata, stručnjaci preporučuju odabir minimalno obrađenih integralnih žitarica poput smeđeg pirinča, kvinoje i ječma. Začini poput kurkume, đumbira i cimeta, ne samo da doprinose ukusu jela, već doprinose i zdravlju.
Koje namirnice treba isključiti iz ishrane u antiinflamatornoj dijeti?
U antiinflamatornoj ishrani je akcenat na održavanju zdrave crevne flore upotrebom probiotika i prebiotika. Probiotici su kulture poželjnih bakterija koje održavaju zdravlje naših creva, a prebiotici su hrana ovim zdravim bakterijama.
U dobre prebiotike spada hrana bogata nerastvorljivim vlaknima. Bakterije se hrane vlaknima, a neophodno je da ona budu nerastvorljiva, kako bi preživela želudačnu kiselinu i sve digestivne enzime. Tako dospevaju do debelog creva gde će nahraniti dobre bakterije.
Pre svega, u ishrani treba izbeći prerađenu hranu. Prerađena hrana kao što su keks, čips i druge grickalice mogu biti bogate nezdravim mastima. One se direktno povezuju sa upalom. Konzervirane namirnice – povrće, supe, gotova jela – često imaju visok sadržaj natrijuma, koji podiže krvni pritisak.
Povezanost između šećera i pojave upalnih reakcija nauka je već utvrdila i ne dovodi se u pitanje. Visok nivo šećera u krvi stimuliše rast upalnih crevnih bakterija, što povećava koncentraciju toksina u telu. Imuni sistem reaguje na njih pokretanjem inflamatornog odgovora. Zbog toga sa slatkišima treba da biti izuzetno oprezan.
Postoje opširna naučna istraživanja o tome koliko je prekomerni unos soli loš za organizam u celosti. Pre svega jer utiče na rad bubrega, a zna se i da izaziva zadržavanje tečnosti u organizmu. Jedan je, od mnogih faktora, koji mogu dovesti do visokog krvnog pritiska.
Još jedna važna tačka u antiinflamatornoj dijeti je potpuno izbegavanje alkohola. U manje strogim varijacijama dijete, čaša crnog vina dozvoljena je nekoliko puta mesečno, ali u originalnoj verziji pića koja sadrže alkohol su zabranjena.
Činjenica je da alkohol izaziva intoksikaciju u telu, zbog čega se povećava rizik od upale. Međutim, crveno vino koje sadrži jedinjenje resveratrol može imati antiinflamatorne efekte. Naravno, ne preporučuje se konzumacija sa bilo kojom vrstom lekova. Treba se posavetovati sa lekarom kako bi dao savet o dozvoljenoj količini za konzumaciju.
Pored toga, antiinflamatorna dijeta znači strogu kontrolu nad mastima koje jedete. Ne bi trebalo da koristite ulje suncokreta, kukuruza, palme i soje. Često se nalaze u gotovim proizvodima, pa je bolje da ih odbijete i uvek pažljivo pročitate sastav.
Rizik od upale se povećava sa godinama i ljudi ga često ne prepoznaju. Međutim, to se može rešiti kroz uravnoteženu ishranu i promene načina života. Iako ne postoji jedinstvena dijeta za sve, upoznali smo vas sa jednom od najefikasnijih varijanti koje mogu sprečiti i preokrenuti hronična upalna stanja. Antiinflamatorna dijeta koristi mnogima jer može učiniti da se osećate zdravije i energičnije.
Ako imate bilo kakvih pitanja ili zabrinutosti u vezi sa upalom, možete isprobati antiinflamatornu dijetu. Ona ne može da škodi vašem organizmu.