Život sa bolom, povremenim ili hroničnim, nije nimalo lako niti prijatno iskustvo. Pacijenti koji se bore sa artritisom iz dana u dan su oprezni i prilagođavaju svoj životni stil, kako se simptomi ne bi pogoršali. Uz savremenu medicinu, lekove i tretmane, kvalitet života se poboljšava.

Artritis može da utiče na svaki aspekt života, od fizičkog, do emocionalnog zdravlja i blagostanja.

Postoje brojne stvari koje možete da uradite za ublažavanje bola. Neke od njih služiće za prevenciju, dok su druge namenjene za direktno rešavanje simptoma bola različitog intenziteta.

saveti sprečavanje bola kod artritisa

Bol se često javlja bez upozorenja

Kod stanja artritisa, bol može da dođe kada najmanje očekujete. Personalizovani planovi lečenja od strane vašeg lekara, mogu da budu spasonosni. Ipak, ne postoji garancija da se bol neće javiti i pored redovnih pregleda i terapija.

Postoje jasni koraci koji će vam pomoći da bol sprečite. Mnogi pacijenti vode dnevnik navika i promena, koji im pomaže da budu u toku šta je to što pogoršava ili poboljšava stanje. Na ovaj način mogu da se prepoznaju okidači, a samim tim mogu da se spreče sledeći put.

Razumevanje bola je prvi korak

  1. Redovni pregledi i konsultacije sa lekarom su neophodne, da bi se razumeli uzroci bola i kako bi se osmislio prilagođeni plan lečenja.
  2. Vođenje dnevnika imaće dvostruki efekat. Osim što ćete da redovno zapisujete simptome koji se javljaju, moći ćete i da ih prikažete svom lekaru, u cilju što boljeg razumevanja promena na dnevnom nivou.
  3. Slušajte svoje telo. Telo nam često šalje jasne signale. Ukoliko prepoznajete nove simptome ili bilo kakvu drugu vrstu nelagodu, možete da spoznate rane znake i sprečite jači bol.
  4. Odredite izvor bola. Ukoliko primetite da se bol ponavlja, a ujednačen je i tup, to su znaci artritisa, naprezanja mišića ili ukočenosti koja uzrokuje trnce.
  5. Kontrola bola. Kada bol nastupi, važno je da je sagledate iz više uglova, i da se usmerite na tehnike koje će bol ublažiti. Nemojte dopustiti da vas vodi strah i da utiču anksiozne misli, jer se tako stanje pogoršava, a bol jača.

Zdrave navike

  1. Kontrola stresa. Stres može da bude uzrok jačanja simptoma. Kada kontrolišete stres, imaćete i kontrolu nad bolom i moći ćete da se pridržavate zdravih i uravnoteženih navika (vežbanje, zdrava ishrana). Kada ste van zone stresa, ublažava se anksioznost, mišići postaju opušteniji i bol postaje manje.
  2. Izbacite duvanske proizvode i alkohol. Konzumiranje duvanskih proizvoda i alkohola može da pogorša simptome svake hronične bolesti, tako i artritisa. Duvan i alkohol mogu da pojačaju upalu u organizmu, zato se savetuje da ih potpuno izbacite.
  3. Izgradnja zdravih navika. Od zdrave ishrane, fizičke aktivnosti, kvalitetnog sna i boravka na otvorenom, pa sve do korigovanja svakodnevnih rituala, izgradnja zdravih navika je osnov od kog treba početi.
  4. Podrška najbližih. Nikako se ne sme zanemariti društveno socijalni status osoba sa artritisom. Podrška je veoma važna, i otvoren razgovor o ovom stanju biće od pomoći. Osim sa prijateljima i porodicom, možete da razgovarate i sa terapeutima, te i da se pridružite udruženjima koja su specijalizovana za stanje artritisa.

saveti sprečavanje bola kod artritisa

Medicinski pristup

  1. Terapija i lekovi na recept. Kada se artritis utvrdi, važno je da bude u redovnoj komunikaciji sa svojim lekarom. Terapija može da pomogne da se nosite sa simtpomima artritisa, a redovni pregledi će omogućiti da ste na dobrom putu.
  2. Lekovi za povremene bolove. Određene lekove možete da kupite bez recepta, i oni su efikasni za ublažavanje bola. Treba da budete pažljivi, i da obavestite svog lekara o korišćenju drugih lekova, kako ne bi došlo do neželjenih efekata.
  3. Suplementacija, dodaci ishrani. Mnogi suplementi na biljnoj bazi mogu da olakšaju simptome artritisa. Suplementi poput omega-3 masnih kiselina, magnezijuma, đumbira i kurkume mogu da donesu olakšanje.
  4. Kreme i tinkture za lokalnu upotrebu. Korišćenje krema i pravljenjih tinktura može da bude blagotovrno za otoke i natečenost zglobova.
  5. Injekcije hijaluronske kiseline. Hijaluronska kiselina se prirodno nalazi u unutrašnjosti zglobova. Ona podmazuje zglob, a ima i veliki značaj u snabdevanju hrskavice hranljivim materijma. Aplikacija hijaluronske kiseline može da spreči upale i da doprinese zaustavljanju ošećenja zglobova. Tretmani hijaluronske kiseline mogu da ubrzaju oporavak nakon povrede, da umanje napredak artroze, povećaju pokretljivost zglobova i uklone bol i otok.
  6. Cellular Matrix. Reč je o tretmanu koji ima benefite kod lečenja osteoartritisa. Cellular Matrix sadrži epruvetu za pripremu PRP-a u kojoj se nalazi 40mg hijaluronske kiseline. Preparat eliminiše bol u zglobovima, utiče na bolju pokretljivost zglobova, ubrzava regeneraciju hrskavice, ligamenata i tetiva.
  7. Primena kortikosteroida. Kortikosteroidi koriste za stanja artritisa, za artrozu, burzitis, sindrom karpalnog tunela, tendinitis.

sprečavanje bola kod artritisa

Fizikalne terapije

  1. Primena fizikalne terapije. Prilagođeni planovi vežbanja mogu da utiču na umanjenje bola i jačanje mišića.
  2. Masaže. Masaže mogu da opuste telo, da opuste mišiće i da poboljšaju cirkulaciju. Redovne masaže su veoma blagotvorne, i mogu da utiču na kontrolu bola.
  3. Akupunktura. Uz oslobađanje endorfina, umetanjem iglica u određene tačke na telu, bolom može da se upravlja.
  4. Vežbanje. Prilagođene vežbe sa niskim ili višim intenzitetom mogu da poboljšaju fleksibilnost i otpornost na bol.

Kućni tretmani

  1. Obloge za umirenje bola. Obloge mogu da opuste mišiće i da smanje upalu. Kada se koriste sa tinkturama i biljnim mastima, imaju direktan uticaj na bol.
  2. Tople kupke. Kupka sa dodatkom morske soli ili eteričnih ulja može biti umirujuća i blagotvorna za opuštanje tela, posebno kada nastupe bolovi.
  3. Biljni lekovi. Đumbir, kurkuma, beli luk – imaju antiimlamantorna dejstva i pomažu kod sprečavanja bola.
  4. Izbegavajte dugo sedenje. Sedenje može da utiče na pojavu bolova u vratu i leđima. Kada ste kod kuće, ustajte na svakih pola sata, protegnite se i prošetajte.
  5. Ergonomija. Prilagođavanje radnog prostora može da doprinese udobnosti i boljem funkcionisanju u svakodnevnici. Biranje ergonomskih stolica, podupirača i dodataka može da olakša radni dan, kod kuće ili u kancelariji.

Zaključak

Upravljanje i prevencija bola mogu da predstavljaju izazov u svakodnevnici, ali uz sveobuhvatan pristup i pronalazak rešenja, uspećete da se izborite sa bolom. Uz svog lekara, niste sami na tom putu.

Ostanite uporni i zainteresovani da istražujete načine koji vode do ispunjenog i kvalitetnog života!

Podelite članak!